Od 22.04-04.05 sklep stacjonarny będzie nieczynny. Sklep internetowy będzie działał bez zmian. Zapraszamy do zakupów online!

Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Porady Drewniane meble i ich renowacja

Drewniane meble i ich renowacja

01.09.2014

Od czasu do czasu każdy z nas ma ochotę na małą zmianę. Często wtedy planujemy zakup nowego mebla lub po prostu zmieniamy wystrój jednego pomieszczenia czy też całego mieszkania.

Krok I

Zakup właściwych narzędzi i materiałów Zanim przystąpimy do renowacji drewnianych mebli, musimy wyposażyć się w niezbędne do tego narzędzia i materiały. Na pewno przyda się papier ścierny o grubości 180 lub 220, szpachla do drewna, płaski pędzel lub wałek oraz farba/lakier/bejca, którą pokryjemy na końcu nasze nowe/stare meble. Można też zaopatrzyć się w chemiczne preparaty, które usuwają stare powłoki malarskie, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla drewna.

Od czasu do czasu każdy z nas ma ochotę na małą zmianę. Często wtedy planujemy zakup nowego mebla lub po prostu zmieniamy wystrój jednego pomieszczenia czy też całego mieszkania. Niestety takie działania kosztują, niekiedy naprawdę sporo, dlatego czasem warto zastanowić się nad samodzielną renowacją drewnianych mebli, której efektem będzie otrzymanie odmienionego krzesła, stołu czy wizualnie zupełnie nowej szafy. Renowacja drewnianych mebli jest dosyć prosta i nawet największy laik może się jej podjąć. Poniżej przeczytasz kilka wskazówek, jak się do tego zabrać.

Krok II

Oczyszczenie mebla ze starej farby Można tutaj wybrać dwie metody. Pierwsza nazywana mechaniczną jest bardziej czasochłonna, ale przy tym jest bezpieczniejsza dla środowiska, a więc ekolodzy są jej wielkimi zwolennikami. Tak więc, jeśli mamy dosyć siły, to do usunięcia starej farby możemy użyć papieru ściernego. Po dokładnym starciu wszystkich warstw starej farby, należy przetrzeć mebel wilgotną szmatką, aby w ten sposób oczyścić go z resztek pyłków. Stosując tą metodę należy zwrócić szczególną uwagę, aby pozostawiona na wierzchu warstwa drewna była gładka i równa. Drugą metodą na pozbycie się starej warstwy farby z mebla jest metoda chemiczna. Polega ona na pokryciu powierzchni mebla chemicznym preparatem (często w formie żelu) i odczekaniu określonego na opakowaniu przez producenta czasu, a następnie usunięciu starej warstwy farby przy pomocy szpachli. Na końcu warto jeszcze dodatkowo oczyścić mebel za pomocą szczotki do drewna. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, warto pamiętać, aby na końcu oczyszczoną powierzchnię zagruntować, co zwiększy jej przyczepność i na pewno ułatwi nam malowanie.

Krok III

Nałożenie nowej warstwy farby/lakieru/bejcy Nie należy pomijać tego kroku nawet wtedy, kiedy mebel po oczyszczeniu ze starej warstwy farby bardzo atrakcyjnie się prezentuje, gdyż mebel zawsze trzeba pokryć warstwą dodatkowych preparatów, które będą chroniły jego strukturę przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Do wyboru mamy farby, lakiery i bejce. Nowoczesne preparaty są wyjątkowo atrakcyjne, gdyż dodatkowo chronią drewno przed wyblaknięciem, szkodliwymi promieniami UV, wilgocią oraz szkodnikami, grzybami i pleśnią. Dobrze wybrany preparat to gwarancja długiego życia mebla przez cały czas w niezmiennie atrakcyjnej postaci. Jeśli chcemy, aby nasz mebel oczarował nas niecodziennym kolorem, to do jego pokrycia użyjemy farby. Większe powierzchnie drewnianych mebli można pomalować wałkiem malarskim, a trudno dostępne miejsca małym pędzelkiem. Wałek dobieramy tak, aby miał on odpowiednią długość włosia, a jego wielkość była idealnie dopasowana do wielkości mebla, który zdecydowaliśmy się poddać renowacji. Jeśli nie zależy nam na nowym kolorze mebla, a chcemy tylko podkreślić jego niepowtarzalny charakter, to wystarczy, jeśli pokryjemy mebel warstwą lakieru lub bejcy.

Krok IV

Gotowe! Po nałożeniu nowej warstwy lakieru/farby/bejcy nasz mebel jest już gotowy. Wygląda jak nowy, więc może warto znaleźć mu nowe miejsce. Dzięki samodzielnej renowacji drewnianych mebli, możemy być nie tylko zadowoleni ze zmiany wystroju naszego mieszkania, ale możemy być również dumni, że samym udało nam się tę zmianę wprowadzić. Samodzielna renowacja drewnianych mebli daje naprawdę mnóstwo radości i warto jej spróbować, chociażby odnawiając kuchenne taborety.

Publikacja: poniedziałek, 01 września 2014r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Podłoga w salonie z płytek ceramicznych to dość kontrowersyjny pomysł. Sądzę, że ilu jest zwolenników tylu przeciwników tego pomysłu. Sprawdźmy za i przeciw Czytaj więcej »

Pielęgnacja mebli

Pielęgnacja mebli

Zakup nowych mebli to nie lada wydatek, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu musimy się upewnić czego szukamy. Ja dziś podpowiem jak dbać meble tak żeby im dodatkowo nie zaszkodzić. Czytaj więcej »

Meble dębowe – pielęgnacja

Meble dębowe – pielęgnacja

Żaden dom ani mieszkanie nie może obyć się bez mebli. Meble są niezbędne w każdym pomieszczeniu. Czytaj więcej »

Fornir

Fornir

Fornir to cienka warstwa płyty uzyskanej z ściętych pni drzew, układanych w kolejności. Dzięki tej dokładności rysunek słojów zachowuje spójność. Czytaj więcej »

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie