Plamy na meblach skórzanych: jak usunąć? Bezpieczne czyszczenie | blog salonu meblowego - BatDom.pl

Szanowni Państwo!

W dniach od 8 do 12 sierpnia sklep czynny do godz 16:00. Przepraszamy!

Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Pielęgnacja mebli Jak pozbyć się plamy na skórzanej tapicerce?

Jak pozbyć się plamy na skórzanej tapicerce?

08.04.2015

Oto podstawowe instrukcje dotyczące plam na skórzanych meblach a konkretnie jak się ich pozbyć. Najważniejsze w czyszczeniu tapicerki skórzanej jest nasza reakcja,

Poniżej znajdziesz podstawowe instrukcje dotyczące plam na skórzanych meblach a konkretnie jak się ich pozbyć. Najważniejsze w czyszczeniu tapicerki skórzanej jest nasza reakcja, mam tu na myśli czas w jaki postaramy się usunąć plamę. Przystępując do czyszczenia plam z mebli skórzanych, należy pamiętać, by robić to możliwie jak najszybciej. Musimy zdać sobie z tego sprawę że najłatwiej jest usunąć świeże zabrudzenie które schodzi stosunkowo łatwo. Stosując do wywabiania plam środki chemiczne wywołujące reakcje, należy starannie usunąć środek czyszczący, w przeciwnym razie mebel może ulec uszkodzeniu.

Czyszczenie plam z mebli skórzanych

Paleta tapicerek

Kilka sposobów na pozbycie się plamy ze skórzanych mebli:

Atrament – Gdy pojawi nam się kleks z atramentu na naszym ślicznym fotelu musimy działać natychmiast. Nie zwlekając musimy postarać się usunąć plamę zanim wyschnie. Trzeba ją jak najszybciej spłukać i użyć detergentu. Można ją również wyczyścić szmatką nasączoną sokiem z cytryny i salmiakiem.

Barwniki – tu też nie ma czasu na zwlekanie musimy jak najszybciej spłukać miejsce gdzie powstała plama a następnie wyczyścić detergentem. Jeśli plama nie daje za wygraną , należy użyć alkoholu metylowego, np. spirytusu, po czym przetrzeć zaplamione miejsce najpierw wilgotną, a później suchą ściereczką.

Błoto – to moi drodzy działamy trochę inaczej niż w przypadku barwników czy atramentu. W tym przypadku poczekajmy aż błoto wyschnie, gdy mamy pewność ze błoto jest wyschnięte musimy je wyszczotkować. Na koniec użyjmy detergentu.

Buraki – należy je natychmiast wytrzeć mokrą ściereczką a w plamę wetrzeć detergent i wypłukać.

Czekolada – nie ma nic gorszego jak plamy z czekolady na jasnej tapicerce, a co zrobić gdy na naszym nowym wypoczynku powstaną plamy od czekolady? Otóż resztki należy zeskrobać i przetrzeć zaplamione miejsce wilgotną ściereczką. Pozostałe plamy spróbować usunąć proszkiem do prania lub wywabiaczem do plam.

Długopis czym zmyć długopis ze skóry? Dobry sposób to kwaśne mleko lub sok z cytryny, następnie resztki usunąć wilgotną ściereczką.

Dżem – raczej nie jest to skomplikowane do usunięcia dżemu wystarczy przetrzeć plamę wilgotna szmatka w ostateczności można użyć detergentu.

Flamastry – niestety często zdąża się szczególnie jak mamy dzieci ze zamiast na bloku dzieci malują po meblach. Taka plamę należy usuwać szarym mydłem lub roztworem gliceryny, resztki usuwać alkoholem metylowym, po czym przetrzeć wilgotną ściereczką.

Guma do żucia –to raczej rzadkość ale jednak się zdąża. Gdy zauważymy że mamy przyklejona gumę do żucia do tapicerki musimy obłożyć ja kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałości czyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Herbata i kawa –kawa czy herbata wylewają się częściej niż nam mogłoby się wydawać najlepiej plamę po herbacie wyczyścić ciepłym roztworze detergentu, a resztki wyczyścić alkoholem metylowym i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Krew – gdy zauważymy ze poplamiliśmy tapicerkę krwią musimy ją usuwać natychmiast przecierając zaplamione miejsce wilgotną ściereczką używając tylko zimnej wody z dodatkiem soli. Pozostałe żółte plamy należy przetrzeć wodą utlenioną a następnie wilgotną ściereczką.

Lakier do paznokci – należy usuwać za pomocą acetonu lub octanu amylu. Absolutnie nie można stosować natłuszczającego zmywacza do paznokci. Resztki środka czyszczącego należy zetrzeć wilgotną ściereczką.

Podkład do twarzy – usuwać za pomocą ściereczki namoczonej w rozcieńczonym detergencie. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Rdza – świeżo powstałą plamę posypać solą, wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny i pozostawić na ok. godzinę. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Wino – należy natychmiast posypać solą tak, by wino całkowicie w nią wchłonęło, sól usunąć, a na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Chcąc usunąć plamy z kanapy skórzanej lub innych mebli, kierujmy się wskazówkami. Jeżeli zrobimy to w miarę szybko powinno nam się udać.

Publikacja: środa, 08 kwietnia 2015r.

Najnowsze wpisy

Jak dobrać meble do koloru połogi?

Jak dobrać meble do koloru połogi?

Podłoga to element, na który nie ma się dużego wpływu. Często jest już ona ułożona przed zakupem mieszkania, a jej wymiana może być nieco droga. W związku z tym często meble dopasować trzeba do koloru podłogi. Jakie pasują do jasnej, a jakie do ciemniej? Podpowiadamy, jak dobrać kolor mebli do podłogi. Czytaj więcej »

Mieszkanie w stylu glamour - jak je urządzić?

Mieszkanie w stylu glamour - jak je urządzić?

Pałacowy przepych połączony ze stylem nowoczesnym? Brzmi intrygująco, prawda? Właśnie tak można opisać styl glamour, który kojarzony jest ze starymi filmami Hollywood. Sprawdź, jak stworzyć mieszkanie w stylu glamour. Czytaj więcej »

Ciemne meble - czy to ma sens?

Ciemne meble - czy to ma sens?

Obecnie w modzie są jasne kolory i nowoczesne przestrzenie. Styl skandynawski, styl nowoczesny, a także styl minimalistyczny zdecydowanie wiodą prym i najczęściej wybierane są przez ludzi do wnętrz. Jasne kolory już od kilku lat są niezwykle modne, jednak są osoby, które zdecydowanie bardziej wolą ciemne kolory i z chęcią wybierają do swojego wnętrza ciemne meble, dodatki i pozostałe wyposażenie. Jak łączyć jasne meble z ciemnymi? Jaki kolor ścian wybrać do tego typu mebli? Dowiedz się, jak urządzić swoje wnętrze, w którym główną rolę odgrywają ciemne meble! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Jak zadbać o meble bukowe

Jak zadbać o meble bukowe

Jak powszechnie wiadomo buk jest najczęściej wykorzystywany w przemyśle meblarskim. Producenci sięgają po buk ponieważ jest wytrzymały a jednocześnie dość łatwy w obróbce. Czytaj więcej »

Jak dbać o tapicerki tkaninowe, obicia ze skóry naturalnej oraz obicia z ekoskóry?

Jak dbać o tapicerki tkaninowe, obicia ze skóry naturalnej oraz obicia z ekoskóry?

Czasami wystarczy naprawdę tylko odrobina wysiłku włożonego w czyszczenie mebli, aby po latach wyglądały one tak samo dobrze jak w momencie zakupu. Poniżej można znaleźć parę wskazówek, jak zadbać o obicia wykonane z tkanin, ze skóry naturalnej oraz z ekoskóry. Czytaj więcej »

Kanały płatności DotPay