Dekoracja okna w stylu skandynawskim - BatDom.pl
Jesteś tutaj: Strona główna Blog Dekoracja okna w stylu skandynawskim
  • Raty 0 procent w CreditAgricole tylko do końca maja
  • Kupuj teraz, zapłać później
  • Raty 0 procent - korzystny zakup mebli!

Dekoracja okna w stylu skandynawskim

04.04.2018

Styl skandynawski jest bardzo popularny na całym świecie – także w Polsce. Minimalizm z północy Europy jest stosunkowo łatwy do przeniesienia za Bałtyk. Wystarczy tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Dobrym pomysłem jest użycie dodatków, na przykład poduszek, w bardziej kontrastowych kolorach. źródło: oknoplast.com.pl

Dobrym pomysłem jest użycie dodatków, na przykład poduszek, w bardziej kontrastowych kolorach. źródło: oknoplast.com.pl

Wpuść światło do domu

Jak wiadomo, Skandynawia leży dalej od Polski na północ. Najkrótszy dzień w roku trwa tam zaledwie 6 godzin (o niemal dwie mniej niż w naszym kraju). Dlatego jedną z podstawowych zasad stylu skandynawskiego jest wpuszczenie do pomieszczeń jak najwięcej światła. Okna w krajach północy są bardzo częste pozbawione zasłon. Skandynawowie dość często korzystają z lekkich firanek, na przykład z delikatnej bawełny czy muślinu, koniecznie w jasnych kolorach. Zamiast nich można też wybrać subtelne tkaniny lniane lub bawełniane.

Jakie kolory wybrać? W stylu skandynawskim często wykorzystuje się odcienie szarości, beże i brązy, a więc kolory naturalne. Czarny również będzie niezłym pomysłem. O wyborze powinny zadecydować względy praktyczne. Jeśli chcemy się odciąć od środowiska zewnętrznego, wybierzmy ciemny kolor. Jeśli nie – wedle uznania.

Innym pomysłem są proste rolety. Obecnie można wybierać spośród wielu wzorów, więc znalezienie czegoś dla siebie nie powinno być problemem. To pierwsze rozwiązanie – delikatne firany – jest praktyczniejsze, jeśli zależy nam na ozdobie. Drugie – rolety – gdy chcemy odgrodzić się od wścibskich sąsiadów lub słońca.

Niezłym pomysłem jest nadanie np. sypialni nieco staroświeckiego stylu. W tym celu możemy zastosować drewniane żaluzje. Taki zabieg będzie szczególnie udany w połączeniu z pastelowymi kolorami ścian i drewnem, pomalowanym na biało.

Delikatne zasłony idealnie pasują do skandynawskiego stylu. źródło: porady.czterykaty.pl

Delikatne zasłony idealnie pasują do skandynawskiego stylu. źródło: porady.czterykaty.pl

Ogrzej pomieszczenie dodatkami

Styl skandynawski charakteryzuje się minimalizmem. Nie oznacza to jednak, że nie możemy sobie pozwolić na dekoracje okien. Świetnie sprawdzą się szklane lampiony, lampki dookoła ramy czy naklejki na szyby. Aby upiększyć okno, można skorzystać z parapetu. Wystarczy na nim postawić ramkę z prostą grafiką albo wazon z jasnymi kwiatami. Niezłym pomysłem jest też wykorzystanie do budowy ozdób kamienia i drewna. Oba te materiały dodają przytulności, dlatego idealnie pasują do stylu skandynawskiego. W przypadku salonu możemy ogrzać pomieszczenie dodatkami. Jeśli więc mamy kanapę, warto na niej ułożyć kolorowe poduszki. Ważne jest, by te dodatki były praktyczne. W stylu skandynawskim nie można używać rzeczy niepraktycznych. W jakich kolorach wybierać dodatki? Błękity, szarości, czernie i czerwienie nadadzą się idealnie.

Donice na parapecie? Czemu nie! źródło: dobrzemieszkaj.pl

Donice na parapecie? Czemu nie! źródło: dobrzemieszkaj.pl

Źródło: https://www.batdom.pl/

Podobne wpisy na blogu

Opinie klientów
Bardzo dobry!
4,9
667 opinii
Kanały płatności DotPay