To, jaki stół wybierzemy do naszego salonu, będzie zależało przede wszystkim od wielkości wnętrza, do którego chcemy go wstawić.
Wiadomo, że do salonu o niewielkim rozmiarze nie zmieści się duży rozkładany prostokątny stół, a w wielkim pomieszczeniu mały okrągły stolik dla dwóch osób będzie wyglądał zabawnie i nie będzie pełnił żadnej funkcji. Wielkości naszego salonu nie zmienimy, a więc i wielkość salonowego stołu jest nam niejako z góry narzucona. To, na co mamy wpływ, to kształt stołu oraz materiał, z którego zostanie on wykonany.
Kształty blatów
Obecnie najczęściej spotykane są stoły do salonów w jednym z trzech podstawowych kształtów. Do dyspozycji mamy stoły kwadratowe, prostokątne i owalne. Kiedy dysponujemy dużym salonem, to zawsze możemy zamówić stół w jednym z tych trzech kształtów, którego blat będzie można rozłożyć, dzięki czemu zyskamy w naszym salonie dodatkowe miejsca dla gości. Prostokątny blat to najbardziej klasyczne rozwiązanie, które polecane jest osobom, które salonowy stół chcą postawić na środku danego pomieszczenia. Kwadratowy blat świetnie sprawdzi się w niewielkim salonie, gdzie dla zaoszczędzenia miejsca możnego postawić go w taki sposób, aby stykał się on jednym bokiem ze ścianą. Stół owalny, tak jak i prostokątny, również najlepiej prezentuje się na środku salonu.
Tworzywa, z których zrobione są blaty
Zanim zdecydujemy się na konkretny stół, musimy postanowić, z czego zrobiony będzie jego blat. Jest to niezwykle istotna decyzja, ponieważ od tworzywa wykorzystanego do wykonania blatu zależeć będzie nie tylko wygląd, ale i trwałość naszego nowego stołu. Na rynku można spotkać następujące rodzaje blatów:
Blat kamienny – stół z takim blatem doda uroku tylko przestronnemu wnętrzu. Prezentuje się on niezwykle elegancko i solidnie, ale ma jedną dużą wadę, a mianowicie taki stół jest niezwykle ciężki i do jego przestawienia z pewnością będziemy musieli wezwać posiłki;).
Blat z płytek ceramicznych – mimo iż nie szkodzą mu stawiane na nim naczynia z gorącymi potrawami, to taki blat bardzo łatwo uszkodzić poprzez uderzenie, a wtedy w jego strukturze pojawią się nieeleganckie pęknięcia. Ten rodzaj blatu na pewno nie poleca się do mieszkań, w których biegają małe dzieci.
Blat laminowany – być może nie jest to najelegantszy z blatów, ale z pewnością jest niezwykle trwały oraz na jego powierzchni nigdy nie pojawiają się żadne przebarwienia czy plamy, a jego pielęgnacja jest niezwykle prosta.
Blat szklany – łatwo go wyczyścić, ale trzeba to robić codziennie, jak nie i kilka razy dziennie, bo widać na nim nawet najmniejsze zabrudzenie. Poza tym, mimo iż do produkcji takich blatów używa się szkła hartowanego, to stół z takim blatem jest niezwykle delikatny i bardzo łatwo go uszkodzić.
Blat drewniany – ten rodzaj blatu jest z pewnością najbardziej popularny i uniwersalny. Jeśli jest dobrze pielęgnowany, to w idealnym stanie może służyć przez wiele lat. Często jego podstawą jest płyta fornirowa pokryta naturalną drewnianą okleiną. Takie stoły do złudzenia przypominają te wykonane z litego drewna, a w dodatku posiadacz takiego stołu ma gwarancję, że, w przeciwieństwie do drewnianego blatu, w strukturze takiego blatu nigdy nie pojawią się żadne szczeliny czy szpary.
Wnioski
Wybierając stół do salonu możemy określić zarówno pożądany kształt, jak i rodzaj blatu naszego nowego mebla. Wybór jest duży i tylko od nas zależy, jaką podejmiemy decyzję. Jednak wybierając stół do salonu warto nie ulegać impulsowi, lecz dokładnie się zastanowić i rozważyć każde za i przeciw. Z pewnością pomogą w tym zamieszczone powyżej opisy poszczególnych kształtów i rodzajów blatów.