Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Stoły okrągłe

Stoły okrągłe

23.03.2018

Okrągły stół to znakomite rozwiązanie zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego pomieszczenia. Ma on wiele zalet i niewiele wad...

Ludwik w kolorze białym ma ponadczasową stylistykę.

Ludwik w kolorze białym ma ponadczasową stylistykę.

Symbolika

W Polsce okrągły stół jest szczególnie ważny. To właśnie przy nim obradowano, gdy III RP zajmowała miejsce Polsce Ludowej. Rozmowy te przeszły do historii pod nazwą „Obrad Okrągłego Stołu”, co już samo w sobie jest symboliczne. Zresztą okrągły stół pojawił się w europejskiej kulturze znacznie wcześniej. W Legendzie o królu Arturze symbolizował równość i braterstwo.

Nie bez przyczyny. Przy okrągłym stole wszyscy zwróceni są twarzami do siebie. Inaczej jest w przypadku stołów kwadratowych i prostokątnych, przy których część osób siedzi bokiem do siebie. Dlatego biesiadowanie przy okrągłym stole nie ogranicza się tylko do jedzenia. Wspólny posiłek to znakomita okazja na rozmowę. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy południa Europy. We Włoszech czy Francji wolny czas spędza się zwykle przy stole.

Praktyczność

Ale o wyższości okrągłego stołu nad prostokątnym nie decyduje wyłącznie symbolika. Przy zaokrąglonym blacie zmieści się więcej osób. Oczywiście mowa o meblach, które są do siebie podobne pod względem wielkości. Można to zauważyć szczególnie w salach biesiadnych.

Bardzo często korzysta się w nich ze stołów bez kantów. Zalety okrągłych stołów docenią także rodzice. Brak rogów oznacza, że nie można się o nie uderzyć. A rozbite czoło to nic przyjemnego...

Nie jest to pierwszorzędna zaleta, ale stoły okrągłe znacznie łatwiej oświetlić. Do tego celu zwykle wystarczy jedna lampa, centralnie zamontowana nad stołem. Przekłada się to nie tylko na względy estetyczne – jedna porządna lampa w pomieszczeniu dobrze wygląda – ale także praktyczne. Prąd dla jednej lampy mniej kosztuje niż dla kilku.

Stoły okrągłe mogą być nie tylko ładne, ale także bardzo praktyczne. „S6” można bez kłopotów powiększyć.

Stoły okrągłe mogą być nie tylko ładne, ale także bardzo praktyczne. „S6” można bez kłopotów powiększyć.

Estetyka

Okrągły stół powiększa optycznie pomieszczenie. Dzieje się to dlatego, ponieważ zajmuje mniej miejsca niż jego odpowiednik z kantami. Architekci wnętrz uważają, że zaokrąglony blat wygląda bardziej dostojnie. Dla zwiększenia efektu delikatności można wybrać stół na jednej nodze lub taki, który posiada nogi niezbyt masywne.

Kolejną zaletą jest fakt, że nie musimy trzymać się sztywnych reguł, jeśli chodzi o liczbę krzeseł. W przypadku stołów kwadratowych brak krzesła z jednej strony od razu się rzuca w oczy. Przy okrągłym blacie nie ma tego problemu. Zawsze można krzesła rozsunąć. Ważne, by były one ustawione w równych odległościach od siebie.

Stół z centralną nogą powiększa optycznie pomieszczenie.

Stół z centralną nogą powiększa optycznie pomieszczenie.

Z czego stół?

Najlepszym rozwiązaniem jest stół z drewna. Jest to naturalny materiał, który buduje rustykalny klimat nie tylko w jadalni, ale też w każdym innym pomieszczeniu naszego domu. Jego zaletą jest także to, że można je odnowić.

Warto przypomnieć, że nogi naszych stołów są z litego drewna. Blaty wykonane są z płyty MDF i pokryto je okleiną dębową. Zapewnia to odporność nawet podczas długoletniego użytkowania.

Ograniczenia

Jednak okrągły stół ma też swoje wady. Przede wszystkim jego kształt wymusza, by stał pośrodku pomieszczenia. Oczywiście jeśli dysponujemy wielkim salonem albo jadalnią, może być ustawiony nieco z boku. Należy jednak pamiętać, że nie można go przysuwać do ściany czy parapetu.

Publikacja: piątek, 23 marca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie