Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Choć Kazimierz Wielki zrobił małą rewoltę i zamienił Polskę drewnianą na murowaną, ten naturalny materiał nigdy nie wyjdzie z mody. A może nawet będzie zyskiwał coraz bardziej?
Drewniany zegar to świetny pomysł. / źródło: woodlovers.pl
Od kilkunastu lat rośnie liczba domów drewnianych. Mają one wiele zalet i niewiele wad. Najbardziej praktyczne wydają się konstrukcje szkieletowe. Dom budowany jest z kantówek drewnianych, które przytwierdza się do płyty fundamentowej za pomocą desek podwalinowych. Od wewnątrz do kantówek przykręca się płyty kartonowo-gipsowe, z zewnątrz – płyty OSB. Do nich z kolei przymocowuje się warstwę elewacyjną. Może to być styropian, wełna lub deski.
Pomiędzy płyty na zewnątrz i wewnątrz wkłada się materiał izolacyjny – najczęściej wełnę mineralną.
Domy drewniane są ekologiczne (drewno nie jest impregnowane), ciepłe, łatwo je rozbudować i szybko się je buduje. Wady? Najlepiej wybrać projekt jednokondygnacyjny – drewniany strop przenosi każdy szelest.
Drewno na ścianach
Ale drewno w domu ma znacznie więcej zastosowań. Dość często stosowanym rozwiązaniem są drewniane podłogi. W przeciwieństwie do nudnego parkietu z czasów Polski Ludowej, obecnie wybór rozwiązań jest ogromny. Najczęściej spotykane są panele, jednak więcej szyku dają deski. Pamiętajmy, żeby wybierać drewno twarde. W przeciwnym razie szybko je zniszczymy.
Innym, niebanalnym rozwiązaniem, są drewniane dodatki. Z tego materiału można zrobić praktycznie wszystko. Zegary, donice – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Wybór jest naprawdę ogromny. Co ciekawe, produkcją wyrobów z drewna zajmuje się coraz więcej rodzimych firm.
Producenci lamp także coraz chętniej sięgają po drewno. Można wykorzystać sklejkę bądź wersję bardziej naturalną. Drewniane oświetlenie nada pomieszczeniu niesamowity klimat.
Kto pamięta czasy PRL, pamięta też ścienną boazerię. Można ją było spotkać w wielu domach. Czasami mieszkania wyglądały przez to do siebie bardzo podobnie. Dziś drewniane ściany znów stają się bardzo modne. Jednak są one robione w zupełnie innej technologii. Przykładem są panele Pure z serii Wood Collection.
Drewno na ścianach nie oznacza jedynie montowanie nudnej boazerii. / źródło: Deko-rady.pl
A może łazienka?
Miejscem, gdzie może sprawdzić się drewno, jest także kuchnia. Drewniany blat jest nie tylko praktyczny, ale także świetnie wygląda. Sprawdzi się w wielu stylach – prowansalskim, industrialnym czy skandynawskim. Należy jednak pamiętać, by o blat należycie dbać. Trzeba go impregnować specjalnymi olejkami, by nie wsiąkała w niego woda.
Innym pomieszczeniem, gdzie drewno się sprawdzi, jest... łazienka. Może trudno w to uwierzyć, ale to dobry pomysł. Niektórzy decydują się na drewniane półki, inni – na podłogi. Warunkiem, by drewno przetrwało lata, jest zastosowanie odpowiednich gatunków. Można sięgnąć, po odmiany egzotyczne, można też skorzystać z polskich gatunków (dębu czy modrzewia).
Meble – oczywista oczywistość
Na koniec zostawiliśmy sobie oczywisty wybór – meble. Drewno to bardzo wdzięczny materiał do ich produkcji. Można z niego robić wszystko – stoły, ławy, krzesła, fotele. Meble z drewna są po prostu ładne, praktyczne i wytrzymałe. Muszą być oczywiście odpowiednio zrobione.
Przypomnijmy, że nasze stoły są zrobione z litego drewna i okleiny dębowej (nogi) oraz płyt, także pokrytych okleiną dębową (blaty).
Za takim stołem może się zmieścić całkiem spora rodzina.