O tym, jaka sypialnia jest ważna, nie trzeba nikogo przekonywać... W niej spędzamy przynajmniej jedną trzecią naszego życia. Regenerujemy siły i nabieramy ochoty na następny dzień. Przeżywamy namiętne chwile.
Dlatego jej urządzenie jest bardzo ważne. My zajmiemy się sypialnią dla dwojga dorosłych.
…choć są tacy, którzy stawiają na ogniste barwy. / źródło: Urzadzamy.pl
Jakie wybrać kolory?
Zacznijmy od ścian i sufitu. Większość projektantów uważa, że powinniśmy postawić na kolory, działające na nas relaksująco i uspokajająco. Barwy, które warto wprowadzić do sypialni, to wszelkie odcienie bieli, beżu, szarości, błękitu oraz fioletu. Czyli jakie konkretnie?
Wszystko zależy od tego, czy relaksują nas ciemne, czy jasne kolory. Specjaliści zalecają, by lepiej zdecydować się na zimne barwy. Wprowadzą nas one w naturalną senność.
Zupełnie odwrotnie działają kolory jaskrawe - żółty, czerwony, pomarańczowy, intensywne odcienie różu oraz zieleni. Mogą one zbyt pobudzić. By przełamać „nudne” ściany, sięgnijmy po kolorowe dodatki – zasłony, poduszki czy dywany.
Jeśli zależy nam, by w sypialni było ogniście, postawmy na kolory intensywne. Zestawienie białego i czerwonego będzie idealne.
Sypialnia to pomieszczenie, w którym lepiej zastosować stonowane kolory... / źródło: Beckers
Łóżko to podstawa
Podstawowym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. To bardzo ważny element. Najważniejsze, by było wygodne. Każdy oczywiście ma swoje preferencje, ale jedno jest pewne – miękki materac to nie jest dobry pomysł. Najlepiej wybierajmy te średnie lub twarde. Nie ma też co przesadzać z olbrzymimi poduszkami. Znacznie lepsze (dla kręgosłupa) będą te mniejsze.
Drugą ważną sprawą jest szerokość materaca. Dla dwóch osób minimalnie powinna ona wynosić przynajmniej 140 centymetrów. Oczywiście – im szerzej, tym lepiej. Powiedzmy, że 180 centymetrów to już naprawdę sporo. Miejsca powinno wystarczyć nawet wtedy, gdy w łóżku znajdzie się pasażer na gapę (czytaj: dziecko).
Kolejna kwestia to budowa materaca. Najlepiej, jeśli to model sprężynowy. Ważne też, by materac miał budowę kieszeniową – każda sprężyna jest w osobnej przegródce. W ostatnim czasie można także spotkać bardzo dobre materace piankowe. One też dobrze spełniają swoją funkcję.
Warto również zwrócić uwagę na ramę. Dobrze, jeśli nie skrzypi przy każdym przewróceniu się na bok.
Grunt to spójność
Praktycznym dodatkiem do łóżka są szafki nocne. Można w nich schować akcesoria, które warto mieć pod ręką. Poza tym szafki tworzą całość z łóżkiem.
Z tego powodu warto dobrać oba te elementy stylistycznie. Najlepiej jeśli kupujemy je od jednego producenta i z jednej linii. Ważne, by szafki były nie tylko ładne, ale i praktyczne.
Ważnymi elementami sypialni są też szafy i komody na ubrania. Mało kto może sobie pozwolić na przestronną garderobę w mieszkaniu. Z tego też powodu „ciuchy” upycha się zwykle tam, gdzie ich nie widać. Czyli w sypialni.
Idealnie, jeśli szafy, komody, łóżko i szafki współgrają ze sobą pod względem stylistycznym. Mamy wtedy poczucie spójności. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa wnękowa. W ten sposób można wykorzystać np. nieużywane skosy.
Niektórzy decydują się na pełen minimalizm - łóżko i dwa stołki. / źródło: Domolubni