Skandynawia jest obecna w naszych domach nie tylko dzięki popularnej sieciówce. Moda na minimalistyczne i funkcjonalne wnętrza przypłynęła do Polski z Północy Europy. I nie chce nas opuścić.
Jak można opisać w kilku zdaniach styl skandynawski? Meble wykonane z drewna, naturalne i ekologiczne surowce na ścianach i podłogach, kolory Ziemi, dużo białego. Do tego trzeba dorzucić funkcjonalność pomieszczeń.
Więcej światła
Styl skandynawski obecny jest w Europie od połowy ubiegłego wieku. Do Polski dotarł z opóźnieniem. Szczerze mówiąc trudno mówić o jakimś dominującym stylu w okresie PRL. Kupowało się to, co było w sklepie.
O głównych cechach skandynawskiej aranżacji wnętrz już wspomnieliśmy. Jaki ma być efekt tych zabiegów? Przede wszystkim optyczne powiększenie pomieszczeń. Temu właśnie mają służyć jasne kolory i minimalna ilość mebli.
Poza bielą warto zainteresować się szarościami i wanilią. Niektórzy stawiają też na wrzos czy błękit. Aby wnętrze było maksymalnie rozjaśnione, Skandynawowie rezygnują z zasłon i ozdób okiennych.
Minimalizm, ale bez przesady. W stylu skandynawskim jest miejsce na dodatki. Byle byłyby one funkcjonalne. / źródło: Konsimo.pl
Natura przede wszystkim
Bardzo ważną cechą stylu są naturalne elementy. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie na podłodze drewna lub kamienia. Naturalne akcenty mogą stanowić przedmioty z wikliny, wełny, bawełny, lnu czy juty. Z tkanin nożna uszyć na przykład pledy.
Północna aranżacja wnętrz może nieco przypominać styl minimalistyczny. Ale nie dajmy się zwieźć. Domy w Skandynawii nie są ascetyczne – pomieszczenia są przyjazne. Dużą w tym rolę odgrywają właśnie naturalne surowce. Pamiętajmy, że stal jest znacznie chłodniejsza w odbiorze niż drewno.
W stylu skandynawskim funkcjonalność jest na pierwszym miejscu. Łączy się w nim różne klimaty, w domach często można spotkać meble vintage. Stare meble także nie są przypadkiem. Z drugiej strony w szwedzkich wnętrzach można obok tych sprzętów spotkać dodatki jakby żywcem wyciągnięte z fabryki. Eklektyzm pełną gębą.
Styl północny korzysta głównie z jasnych kolorów. / źródło: ladnydom.pl
Zalety stylu skandynawskiego
Skandynawowie mają dość ciekawe podejście do mebli. Stoły i krzesła wykonane z palet są z jednej strony ekologiczne, z drugiej – własnoręcznie zrobione. Dlatego styl ten powinni polubić wszyscy, dla których ważna jest przyszłość naszej planety.
Ale nie wyklucza to oczywiście korzystania z oferty sklepów. Zestaw stół i krzesła ZT21 jest jakby żywcem przeniesiony z nadmorskiego domu na duńskiej wyspie Bornholm.
Styl skandynawski powinien też przypaść do gustu tym, którzy cenią wnętrza ponadczasowe i funkcjonalne. Moda na niego na pewno nie minie za dwa lata. Można go wprowadzić w życie zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach.
Ale północna metoda urządzania wnętrz to coś znacznie więcej. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, wnętrze domu jest zdrowe dla jego mieszkańców. Istnieje mniejsze ryzyko złapania jakiegoś uczulenia. Ten sam efekt gwarantują drewniane podłogi. Brak wykładzin sprawia, że kurz wraz z alergenami łatwo usunąć.
Łatwość utrzymania – to kolejna zaleta stylu skandynawskiego. Nie ma w nim bowiem miejsca na bibeloty, na których osiada kurz. Poza tym naturalne materiały można czyścić przy pomocy łatwo dostępnych środków.