Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak dbać o meble ogrodowe?

Jak dbać o meble ogrodowe?

08.05.2018

Stoły i krzesła, ławy oraz inne tego typu sprzęty wymagają specjalnego traktowania. Jeśli podejdziesz do nich z czułością, będą służyły latami! Nieważne, czy mieszkasz w domu, czy masz mieszkanie. Wizja zjedzenia pysznej bagietki na tarasie albo balkonie jest bardzo kusząca. Czujesz zapach kawy, która popijasz pieczywo?

Z czego meble?

Aby zrealizować pomysł konsumpcji na zewnątrz, potrzebujesz mebli ogrodowych. To dość wąska nazwa, która obejmuje także meble stawiane na balkonie. Na rynku jest ich cała masa. Drewno egzotyczne, rodzime, rattan, szkło, aluminium, plastik – do wyboru, do koloru. Stół i krzesła to zestaw podstawowy. Czasami można spotkać ławy zamiast krzeseł albo fotele. Jednak ta pierwsza opcja jest najbardziej uniwersalna.

Meble z drewna rodzimego są efektowne, ale należy o nie dbać / źródło: Darul Meble

Meble z drewna rodzimego są efektowne, ale należy o nie dbać / źródło: Darul Meble

Olej, lakier, a może coś innego?

Alternatywą do mebli z drewna rodzimego są meble z drewna egzotycznego... / źródło: Farby-online.pl

Alternatywą do mebli z drewna rodzimego są meble z drewna egzotycznego... / źródło: Farby-online.pl

Zestawy ogrodowe najczęściej robi się z drewna rodzimego. Świerk, sosna, akacja, jesion, buk czy dąb – wiele gatunków nadaje się na stoły i krzesła. Meble powinny być najpierw zaimpregnowane, a potem polakierowane farbą lub lakierem. Na rynku jest dostępnych mnóstwo środków do konserwacji. Wszystkie mają swoje wady i zalety.
Pierwszym z nich jest specjalny olej. Malować tym środkiem powinno się raz do roku. Czynność tą najlepiej wykonać za pomocą szerokiego pędzla. Malowana powierzchnia musi być oczywiście wcześniej oczyszczona z kurzu. Olejowanie opóźni naturalny proces patynowania drewna. Kolor mebli będzie trwalszy. Zaletami oleju jest to, że głęboko wnika w strukturę drewna i nie pozostawia dodatkowej warstwy na jego powierzchni. Wadą jest to, że proces ten nie uchroni desek przed tłustymi plamami.
Kolejnym środkiem jest lazura. Nadaje ona kolor, ale nie zakrywa słojów. Zapewnia odporność na większość typowych zabrudzeń. Bejca z kolei uodparnia drewno na warunki atmosferyczne. Z jej pomocą można całkowicie zmienić kolor mebli. Lakier pozostawia na drewnie trwałą powłokę. Świetnie zabezpiecza przed deszczem, ale z czasem się łuszczy. Aby odtworzyć warstwę ochronną, należy przed naniesieniem świeżego lakieru usunąć pozostałości po starym środku. Najlepiej to wykonać za pomocą szlifierki oscylacyjnej.

Nie tylko drewno

Od jakiegoś czasu popularne są gatunki egzotyczne – na przykład teak czy eukaliptus. Nie wymagają one zwykle takiej opieki, jak meble z drewna rodzimego. Jeśli zależy nam, by ładny kolor nie szarzał, należy stoły i krzesła z drewna egzotycznego pokryć specjalnym olejem. Warto to robić przynajmniej raz w roku – po sezonie.
Inną opcją są meble z wikliny i rattanu. Można je czyścić zwykłymi środkami – na przykład roztworem wody z mydłem. Po sezonie takie stoły i krzesła warto schować do zamkniętego pomieszczenia.
Bardzo wytrzymałe meble wykonuje się z metalu. Sęk w tym, że z tego materiału wytwarza się zwykle tylko nogi. Co jakiś czas trzeba je oczyścić drucianą szczotką i pomalować specjalną farbą. Blaty wykonywane są zwykle z drewna i powinniśmy o nie dbać, jak o drewniane meble. Meble z plastiku nie są tak efektowne, ale łatwo je utrzymać w czystości. Wystarczy woda z mydłem i gotowe. Oczywiście mowa o wyrobach dobrej jakości – te najtańsze mogą nie przeżyć jednego sezonu.

… albo plastikowe. Nie tak szykowne, za to łatwe w utrzymaniu. / źródło: Knauf

… albo plastikowe. Nie tak szykowne, za to łatwe w utrzymaniu. / źródło: Knauf

Publikacja: wtorek, 08 maja 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie