Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak urządzić sypialnię dla pary? cz. I

Jak urządzić sypialnię dla pary? cz. I

17.05.2018

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie w domu, zwłaszcza dla pary. To w nim nabieramy sił po ciężkim dniu pracy i spędzamy jedną trzecią życia. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi, by urządzić ją jak najlepiej.

To łóżko wręcz zaprasza do spania. / źródło: Salony Meblowe EMILIA

To łóżko wręcz zaprasza do spania. / źródło: Salony Meblowe EMILIA

Łóżko i odpowiedni materac

Najważniejszym meblem w sypialni dla pary jest oczywiście łóżko i odpowiedni materac. Jednym z kluczowych parametrów jest wielkość. Nawet najwygodniejszy materac nie gwarantuje udanej nocy, jeśli będzie za mały. Minimalna szerokość dla dwóch osób to 140 centymetrów. Oczywiście im więcej, tym lepiej. 180 centymetrów to już naprawdę sporo. W sytuacji, gdy mamy małe dzieci, które migrują do sypialni rodziców, taka wielkość byłaby optymalna.
Bardzo istotna jest jakość materaca. W miarę możliwości, nie ma co na nim oszczędzać. Najlepsze są materace o konstrukcji kieszeniowej. Dobrym pomysłem jest też wypełnienie pianką lub lateksem. W porównaniu do innych modeli lepiej tłumią one drgania podczas „kręcenia się” drugiej osoby.
Jeśli waga małżonków mocno różni się od siebie (ona filigranowa blondynka, on dobrze zbudowany brunet; albo na odwrót), możemy się zdecydować na dwa materace. W tym przypadku każda z osób może wybrać idealną dla siebie i swojej wagi twardość. Ważne jednak, by materace miały taką samą wysokość.

Materac musi być wygodny

Osoby, które sporo ważą, maja chory kręgosłup lub spędzają w łóżku dużo czasu, powinny wybrać gruby materac. Obecnie można kuoić modele nawet 20 centymetrowe. Składają się one z wielu warstw, każda odpowiada za coś innego. Pozostałe osoby mogą wybrać materace cieńsze. Najważniejsze, by materac nam odpowiadał. Musi być po prostu wygodny. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać optymalny model. Najlepiej, jeśli na materacu możemy się położyć. Spędzenie na nim nocy pewnie nie wchodzi w grę, ale już po 5-10 minutach można ocenić, czy materac nam odpowiada. Jeśli podczas przymiarki, leżąc na wznak, odczujesz odprężenie, materac jest OK.

To łóżko jest bardzo nowoczesne, ale nie wygląda na zbyt wygodne. Na szczęście to tylko pozory – zastosowany materac ma klasyczną konstrukcję. / źródło: homebook

To łóżko jest bardzo nowoczesne, ale nie wygląda na zbyt wygodne. Na szczęście to tylko pozory – zastosowany materac ma klasyczną konstrukcję. / źródło: homebook

Lepszy komfort spania

Ale wygoda to nie wszystko. Materac musi być zrobiony z antyalergicznych tkanin. Poza tym dobrze, jeśli pokrowiec można zdjąć i wyprać. Istotny jest też stelaż z listew sprężynujących. Pozwala on znacznie podnieść komfort spania.

Warto wiedzieć

Część materacy opisywana jest za pomocą symboli. Oznaczają one twardość. Zwykle występują materace H1, H2, H3, H4.
H1 - przeznaczony jest dla osoby do 60 kg,
H2 – od 50 do 80 kg,
H3 – od 70 do 110 kg,
H4 – powyżej 100 kg. W praktyce jednak nie zawsze jest to wyraźna granica. Wiele osób woli spać na bardziej miękkim bądź twardszym materacu. Dla osób starszych polecane są też materace bardziej miękkie niż wynikałoby to z ich masy ciała. Materac powinien mieć także zdefiniowane strefy. Idealnie, jeśli jest ich siedem. Strefy oznaczają idealne podparcie dla poszczególnych partii ciała - głowy, szyi, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Ponieważ na górne i dolne części ciała przewidziano tę samą twardość, istnieje możliwość zamiany „głowy z nogami”. Materac można odwracać, przedłużając jego trwałość.

Publikacja: czwartek, 17 maja 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie