Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Niezdecydowanych niech przekona fakt, że statystycznie spędzamy w niej jedną trzecią życia. W poprzednim wpisie zajmowaliśmy się materacem i łóżkiem. Dziś kolej na pozostałe elementy.
Łóżko z materacem to kluczowy mebel w sypialni. Ale to nie wszystko. Aby sypialnia spełniała swoją rolę oazy spokoju, musimy ją urządzić według pewnych zasad.
Biała sypialnia
Sypialnia z białym jako kolorem dominującym to świetny pomysł. / źródło: Dobrze mieszkaj
Idealnie, jeśli nikt obcy nie ma wstępu do naszej sypialni. Nie bez przyczyny w domach z poddaszem użytkowym lub piętrem pomieszczenie to zlokalizowane jest na górze. Tak, by nikt niepożądany nie miał tam wejścia. Zresztą również w domach parterowych część sypialna jest zwykle wyraźnie oddzielona od dziennej. W mieszkaniu oddzielenie sypialni od reszty pomieszczeń nie jest takie proste.
Przeglądając strony lub foldery z wyposażeniem sypialni, można trafić na wspólne elementy. Przede wszystkim pokój do spania nie lubi krzykliwych kolorów. Dobrym pomysłem jest ponadczasowy biały. W takim pomieszczeniu można odnaleźć wewnętrzną harmonię i się wyciszyć po ciężkim dniu pracy.
Zaletą białego są możliwości aranżacyjne. Tylko od nas zależy, z jakimi kolorami go połączymy. Właściwie nie ma koloru, który by się kłócił z białym. Do koloru głównego świetnie pasuje szary, który po pierwsze nie jest krzykliwy, pod drugie – jest bardzo modny. Zaletą białej sypialni jest także optyczne powiększenie przestrzeni.
Sypialnia to miejsce, które nie lubi zbyt wielu dodatków. Upstrzenie jej dziesiątkami obrazów albo pamiątkami z podróży do Afryki, nie ma większego sensu. Zamiast nich lepiej postawić na pamiątkowe zdjęcia lub przedmioty, w których znajdujemy ukojenie.
Meble do sypialni
Nocne szafki są nie tylko praktyczne, ale mogą także przyciągać oko. / źródło: homebook
Sypialnia to zwykle – z braku laku – najmniejsze pomieszczenie w domu. Z tego też powodu poza łóżkiem i szafkami nocnymi niewiele się w niej mieści. W sytuacji, gdy główną szafę mamy w przedpokoju bądź garderobie, to wystarczy. Tak urządzona sypialnia jest niezagracona.
Ważnym elementem jest oświetlenie. Pamiętajmy, że poza głównym źródłem światła powinniśmy mieć oświetlenie pomocnicze. Na przykład małe lampki na szafkach nocnych lub kinkiety nad łóżkiem, które umożliwią czytanie przed snem. A to bardzo praktyczny nawyk, który uciszy emocje przed zaśnięciem. Pod warunkiem, że lektura jest w formie papierowej, a nie elektronicznej.
W sytuacji, gdy do dyspozycji mamy dużą przestrzeń, możemy zdecydować się na wstawienie toaletki czy dużego lustra. Możliwość taką docenią przede wszystkim kobiety.
Porady te dotyczą domów, w których szafa główna jest w innym pomieszczeniu. Czasami musimy ją upchać do sypialni, co jest dość kłopotliwe. Z pomocą przychodzi zabudowa wnętrz, czyli szafy w stylu „komandor”. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które jednak zmniejsza przestrzeń.
Kompromisem pomiędzy sypialnią zagraconą i nie jest wstawienie komód. Nie zajmują one tyle miejsca, co zabudowa szafa, a są całkiem pojemne.
Oczywiście idealnie, jeśli zachowamy spójność stylistyczną mebli. Czyli jeśli szafki nocne i np. komoda zrobione są w tym samym stylu.