Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Klimatyzacja w mieszkaniu i domu

Klimatyzacja w mieszkaniu i domu

23.05.2018

Jest dopiero połowa maja, a niektórzy mają już upałów serdecznie dość. Za nami najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów temperatury, przed nami – letnie miesiące. Czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domku to dobry pomysł, by odetchnąć? Najprostszym sposobem jest kupienie przenośnego klimatyzatora. Jest tani, ale ma też swoje wady. Wśród nich najważniejsze to hałas, który emituje i niemożność utrzymania stałej temperatury.

Zgoda niezbędna

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem są klimatyzatory stacjonarne typu split. Składają się one z dwóch urządzeń. Pierwsze znajduje się wewnątrz pomieszczenia, drugie – na zewnątrz. Można je bardzo często spotkać w biurach. Najtańsze ze „splitów” kosztują około 2000 złotych. Do tego trzeba doliczyć kolejny 1000 za montaż. Co ważne, montaż klimatyzatorów stacjonarnych wymaga zgody zarządcy lub administratora budynku.
Jednak nie wszystkie spółdzielnie pozwalają na montaż jednostek zewnętrznych. Jednym z powodów są względy estetyczne, innym – praktyczne. Urządzenie trzeba przymocować do ściany konstrukcyjnej, czasami trudno przedrzeć się przez grubą warstwę styropianu. Dlatego warto przed zamiarem kupna klimatyzatora zapytać o możliwość jego montażu.

źródło: Zdrowie - Dziennik

źródło: Zdrowie - Dziennik

Klimatyzacja w domku

W zupełnie innej sytuacji są właściciele domków jednorodzinnych. Oni nie muszą pytać nikogo o zgodę. Warto wiedzieć, że klimatyzator nie służy zwykle wyłącznie chłodzeniu. Za jego pomocą można także pomieszczenia dogrzewać, co jest dość często spotykane w kamienicach, w których kaloryfery nie dają rady. Takie rozwiązanie jest ekonomicznie uzasadnione, bowiem klimatyzator działa jak pompa ciepła. Można założyć, że grzanie klimatyzacją na „normalnej” taryfie kosztuje nie więcej niż grzanie węglem. Jest za to tańsze niż korzystanie z ogrzewania gazowego, nie wspominając o olejowym.

źródło: Vector

źródło: Vector

Przegląd klimatyzacji

Właściciele małych klimatyzatorów nie mają obowiązku, by zlecać ich przegląd (w przeciwieństwie do właścicieli urządzeń dużych). Warto to jednak robić przynajmniej raz w roku. Koszt takiego zabiegu to około 100-200 złotych. Jeśli zaniedbamy przegląd, w klimatyzatorze mogą rozwijać się bardzo niebezpieczne bakterie. Na zdrowiu lepiej nie oszczędzać.

Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?

Przyjmuje się, że aby schłodzić metr kwadratowy powierzchni potrzebujemy 80-150 W. Jeśli więc zamierzamy zamontować klimatyzację w pokoju o powierzchni 25 metrów kwadratowych, potrzebujemy klimatyzatora o mocy chłodzącej ok. 3,7 kW. To założenie dla budynku ze słabą izolacją albo takiego, który ma duże okna od południa albo zachodu. Takie urządzenia pobierają ok. 1 kWh. W Polsce średnia cena za prąd to ok. 55 groszy za 1 kWh.
Oznacza to, że tyle dokładnie zapłacimy za godzinę „chłodu”. Jeśli będziemy używać klimatyzatora przez 5 godzin dziennie i 5 miesięcy, zapłacimy za jego użytkowanie około 400 złotych rocznie. Oczywiście końcowy rachunek zależy od tego, jak dużą kubaturę chcemy schładzać. Jeżeli zamierzamy klimatyzację używać w domu, w którym salon z kuchnią ma 100 metrów kwadratowych powierzchni, rachunek trzeba pomnożyć przez cztery. 1600 złotych piechotą nie chodzi...

Publikacja: środa, 23 maja 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie