Jest dopiero połowa maja, a niektórzy mają już upałów serdecznie dość. Za nami najcieplejszy kwiecień w historii pomiarów temperatury, przed nami – letnie miesiące. Czy montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domku to dobry pomysł, by odetchnąć?
Najprostszym sposobem jest kupienie przenośnego klimatyzatora. Jest tani, ale ma też swoje wady. Wśród nich najważniejsze to hałas, który emituje i niemożność utrzymania stałej temperatury.
Zgoda niezbędna
Najbardziej skutecznym rozwiązaniem są klimatyzatory stacjonarne typu split. Składają się one z dwóch urządzeń. Pierwsze znajduje się wewnątrz pomieszczenia, drugie – na zewnątrz. Można je bardzo często spotkać w biurach.
Najtańsze ze „splitów” kosztują około 2000 złotych. Do tego trzeba doliczyć kolejny 1000 za montaż. Co ważne, montaż klimatyzatorów stacjonarnych wymaga zgody zarządcy lub administratora budynku.
Jednak nie wszystkie spółdzielnie pozwalają na montaż jednostek zewnętrznych. Jednym z powodów są względy estetyczne, innym – praktyczne. Urządzenie trzeba przymocować do ściany konstrukcyjnej, czasami trudno przedrzeć się przez grubą warstwę styropianu. Dlatego warto przed zamiarem kupna klimatyzatora zapytać o możliwość jego montażu.
źródło: Zdrowie - Dziennik
Klimatyzacja w domku
W zupełnie innej sytuacji są właściciele domków jednorodzinnych. Oni nie muszą pytać nikogo o zgodę. Warto wiedzieć, że klimatyzator nie służy zwykle wyłącznie chłodzeniu. Za jego pomocą można także pomieszczenia dogrzewać, co jest dość często spotykane w kamienicach, w których kaloryfery nie dają rady. Takie rozwiązanie jest ekonomicznie uzasadnione, bowiem klimatyzator działa jak pompa ciepła. Można założyć, że grzanie klimatyzacją na „normalnej” taryfie kosztuje nie więcej niż grzanie węglem. Jest za to tańsze niż korzystanie z ogrzewania gazowego, nie wspominając o olejowym.
Przegląd klimatyzacji
Właściciele małych klimatyzatorów nie mają obowiązku, by zlecać ich przegląd (w przeciwieństwie do właścicieli urządzeń dużych). Warto to jednak robić przynajmniej raz w roku. Koszt takiego zabiegu to około 100-200 złotych.
Jeśli zaniedbamy przegląd, w klimatyzatorze mogą rozwijać się bardzo niebezpieczne bakterie. Na zdrowiu lepiej nie oszczędzać.
Ile kosztuje korzystanie z klimatyzacji?
Przyjmuje się, że aby schłodzić metr kwadratowy powierzchni potrzebujemy 80-150 W. Jeśli więc zamierzamy zamontować klimatyzację w pokoju o powierzchni 25 metrów kwadratowych, potrzebujemy klimatyzatora o mocy chłodzącej ok. 3,7 kW. To założenie dla budynku ze słabą izolacją albo takiego, który ma duże okna od południa albo zachodu. Takie urządzenia pobierają ok. 1 kWh. W Polsce średnia cena za prąd to ok. 55 groszy za 1 kWh.
Oznacza to, że tyle dokładnie zapłacimy za godzinę „chłodu”. Jeśli będziemy używać klimatyzatora przez 5 godzin dziennie i 5 miesięcy, zapłacimy za jego użytkowanie około 400 złotych rocznie.
Oczywiście końcowy rachunek zależy od tego, jak dużą kubaturę chcemy schładzać. Jeżeli zamierzamy klimatyzację używać w domu, w którym salon z kuchnią ma 100 metrów kwadratowych powierzchni, rachunek trzeba pomnożyć przez cztery. 1600 złotych piechotą nie chodzi...