Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak zadbać o porządek w domu?

Jak zadbać o porządek w domu?

12.06.2018

Dla większości osób sprzątanie domu czy mieszkania to koszmar. Podpowiadamy, co zrobić, by czynność ta była ograniczona do minimum. Jeśli zastosujesz się do kilku zasad, które opisujemy poniżej, spędzisz znacznie mniej czasu na porządkach!

Jedną z najważniejszych zasad jest dbanie o porządek na bieżąco / źródło: e-gospodarka

Jedną z najważniejszych zasad jest dbanie o porządek na bieżąco / źródło: e-gospodarka

Kuchnia

Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga szczególnej troski. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu konieczności przygotowywania posiłków. Pierwszą rzeczą jest właściwy wybór kuchenki. Przede wszystkim zrezygnuj z pomysłu zakupu kuchenki gazowej. Gotowanie na gazie sprawia, że wszystko wokół się klei i pokryte jest ohydną mazią. Co jest alternatywą? Płyta elektryczna. Szybko się ją sprząta i jeszcze szybciej przyrządza posiłki. Najlepiej wybrać model indukcyjny.
Kolejny sprzęt bardzo przydatny w kuchni to zmywarka. Ile małżeństw się rozpadło przez dylemat – kto dziś myje naczynia?! Dzięki zmywarce brudne naczynia nie będą „zdobić” kuchni. Znacznie łatwiej utrzymać też czystość, jeśli mamy do dyspozycji szafki. Naczynia, które poukładane są na zewnątrz, szybko obrastają kurzem. Półki może rzeczywiście wprowadzają swojski klimat, ale są zupełnie niepraktyczne. Postarajmy się, by znaczna większość naczyń pochowana była w szafkach.

Łazienka

W nowoczesnej łazience „cała chemia” powinna być schowana / źródło: Blusalonlazienek

W nowoczesnej łazience „cała chemia” powinna być schowana / źródło: Blusalonlazienek

Łazienka plasuje się w czołówce najbardziej znienawidzonych pomieszczeń. Prysznic, toaleta, umywalka, czasami wanna, kafle... brr! Pewnych rzeczy nie przeskoczymy, ale skupmy się na tym, co można ulepszyć. W łazience dobrze jest mieć pojemną szafę. W innym przypadku wszelkie płyny będą „zdobiły” to urocze miejsce.

Pokoje i (ewentualna) garderoba

Przechowywanie odzieży na półkach szafy nie zawsze jest praktyczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się szuflady – zarówno w komodach jak i zabudowie wnękowej. Dzięki szufladom wszystko będzie miało swoje miejsce. Oczywiście nie możemy zapomnieć o miejscu na „większą” odzież. Idealnie, jeśli możemy sobie pozwolić na garderobę. Dzięki niej przechowamy wszystko, co zakładamy na siebie. Do tego odzież nie będzie na widoku. Jeśli nie mamy możliwości zorganizowania garderoby, możemy pomyśleć o pojemnej szafie z szufladami.

Pozostałe zasady

Ceniąc czystość powinniśmy zrezygnować z wykładzin i dywanów. Jeśli jest to możliwe, dobrze, by podłogę ułożyć z naturalnego drewna. Znacznie mniej skutecznie przyciąga ona kurz niż syntetyczne panele. Aby nie wnosić nieczystości z dworu, przed drzwiami dobrze położyć wycieraczkę. Nie zawsze wypada, by goście zdejmowali buty, dlatego to dobre rozwiązanie. Ważną zasadą jest też dobór kolorów. Wnętrze najlepiej wymalować jasnymi farbami. Nie widać na nich kurzu, a pomieszczenie wygląda na zadbane. Warto też wyrobić w sobie nawyk regularnego sprzątania. Nie ma co popadać w skrajności – bardziej gruntowne porządki raz w tygodniu powinny wystarczyć. Nie ma nic gorszego niż zapuszczenie mieszkania – wówczas sprzątanie będzie prawdziwym koszmarem.

Publikacja: wtorek, 12 czerwca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie