Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Zadbaj o środowisko!

Zadbaj o środowisko!

21.06.2018

5 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Środowiska. Ten dzień ustanowiono po to, by zwrócić uwagę na problemy, związane z ociepleniem klimatu. Na początek zachęcamy do kupna mebli z drewna. Dlaczego? Bo są one w pełni ekologiczne. Przede wszystkim powstają z surowców odnawialnych. Po zużyciu mebla, jeśli to w ogóle nastąpi, stół czy krzesło można w bardzo łatwy sposób zutylizować. Tego samego nie można powiedzieć o meblach plastikowych. Na szczęście, Polaków do dbania o środowisko nie trzeba przekonywać. Aż połowa z nas uważa, że „w największym stopniu stan środowiska zależy od każdego z nas”. Poniżej przedstawiamy krótką listę rzeczy, które możemy zrobić, by jeszcze lepiej dbać o otoczenie.

Dom pasywny (na zdjęciu) zużywa bardzo mało energii i jest przyjazny dla środowiska / źródło: Regiodom

Dom pasywny (na zdjęciu) zużywa bardzo mało energii i jest przyjazny dla środowiska / źródło: Regiodom

Smog nas zabija

W Polsce jest 5,5 miliona domów jednorodzinnych. Można śmiało założyć, że większość Polaków mieszka w budynkach indywidualnych. Zła wiadomość jest taka, że ponad 3,6 miliona tych domów to budowle starsze, sprzed 1989 roku. Domy te nie spełniają żadnych norm energetycznych. W czasach, gdy je budowano, w ogóle nie zwracano uwagę na zużycie energii. Materiały, które stosowano, były najczęściej bardzo złej jakości.
Z tej informacji wynikają dwie – złe. Po pierwsze stare nieocieplone domy zużywają mnóstwo energii, co przekłada się na wyższe koszty użytkowania. Po drugie, wiąże się to z truciem środowiska naturalnego. Dom ocieplony, wybudowany obecnie, można ogrzać dwiema tonami węgla. Ten sam budynek bez izolacji termicznej może zużywać trzy razy więcej opału. Do atmosfery przedostaje się więc trzy razy więcej szkodliwych gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla.
Od kilku lat media ochoczo informują o kolejnych rekordach przekroczeń pyłów niskozawieszonych (tzw. smogu). Co ciekawe, zjawisko to występuje nie tylko zimą, gdy Polacy „kopciuchami” ogrzewają stare domy. Także latem, w związku z podgrzewaniem zimnej wody, normy są przekraczane. Smog jest bardzo niebezpieczny. Szacuje się, że w Polsce z jego powodu umiera rocznie nawet 50 tysięcy osób!

Panele fotowoltaiczne na dachach będą prawdopodobnie za kilka lat czymś często spotykanym / źródło: Spider's Web

Panele fotowoltaiczne na dachach będą prawdopodobnie za kilka lat czymś często spotykanym / źródło: Spider's Web

Prąd za darmo

Jeśli chcesz zatem pomóc środowisku, ulepsz swój dom. Pomóc może w tym termomodernizacyjny program pilotażowy. Na początek polski rząd przeznaczył na ten cel 180 milionów złotych. W ciągu dziesięciu lat na ulepszenie domów wydanych ma zostać 20-30 miliardów złotych. Ale ocieplenie domu to dopiero początek. Po tym zabiegu warto zmienić źródło ogrzewania. Popularnego „kopciucha” można zamienić na przykład pompą ciepła. Urządzenie zamienia 1 kilowatogodzinę energii elektrycznej na nawet 5 kilowatogodzin energii cieplnej. Krótko mówiąc, dzięki jego zastosowaniu, ogrzanie domu jest 5 razy tańsze niż w przypadku wykorzystania grzejników elektrycznych.
Polacy to też wiedzą. Niemal połowa skłaniałby się do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W czym więc tkwi problem? Jak zwykle – w pieniądzach. Koszt termomodernizacji przeciętnego budynku to około 50 tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak głębokie są zmiany. Pompa ciepła to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych, podobnie montaż paneli fotowoltaicznych. Te ostatnie pozwalają na produkcję prądu z energii słonecznej. Inwestycja zwraca się po kilkunastu latach – później prąd mamy praktycznie za darmo.

Publikacja: czwartek, 21 czerwca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie