Lato to dla wielu wymarzona pora roku, szczególnie, jeśli można ją spędzić na plaży. Sęk w tym, że jeśli ktoś odpoczywa, ktoś inny musi pracować. W jaki sposób poradzić sobie z upałami w biurze?
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście zastosowanie klimatyzacji. Nie wszyscy są jednak do niej przekonani i głos sprzeciwu kolegi z pokoju „tylko nie klima” nikogo nie dziwi. Część osób rzeczywiście źle reaguje na klimę, choć wynika to bardziej z nieumiejętności jej stosowania.
Klimatyzacja jest najbardziej skuteczną metodą zapewnienia chłodu w biurze / źródło: Profiklima
Skąd się bierze upał w pokoju?
Wyższa temperatura w biurze latem wynika między innymi z wyższej temperatury na zewnątrz. Ale nie tylko. Wpływ na nią mają także promienie słoneczne, które wpadają przez okna i inne przegrody przezroczyste (np. witryny).
Dlatego bardzo skuteczne jest zastosowanie rozwiązań, które zatrzymują promienie słoneczne przed szybą. Mogą to być na przykład markizy pionowe, zwane inaczej refleksolami. Jeden z producentów podaje, że są one o osiem razy bardziej skuteczne od rolet wewnętrznych.
Markizy nie powodują zacienienia, nie ma więc potrzeby korzystania z oświetlenia sztucznego. Do tego osoba pracująca w biurze widzi, co dzieje się na zewnątrz. W drugą stronę to nie działa – osoby „z ulicy” nie widzą tego, co dzieje się w biurze.
Zadbaj o odpowiednie światło
Bardzo ważne jest korzystanie z oświetlenia ledowego. Dzięki niemu unikniemy nagrzewania się pomieszczenia od środka. Klasyczna żarówka działa trochę jak grzejnik. Aż 95 procent energii elektrycznej zamienia się w ciepło. Łatwo policzyć, że dziesięć żarówek 100-watowych działa jak mały grzejnik.
Dla porównania, oświetlenie ledowe potrzebuje o 8-10 razy mniej energii niż „klasyczne”. Zyskamy na niższej temperaturze w biurze, ale też na mniejszych rachunkach za prąd.
Refleksole to proste urządzenia. Ich użycie znacznie ogranicza ciepło, docierające z promieniami słonecznymi / źródło: ZPUH Promyk
Komputery mogą padać
Utrzymanie niższej temperatury w biurze jest ważne nie tylko z uwagi na komfort pracowników. Również sprzęt biurowy, przede wszystkim komputery, pracuje znacznie gorzej, gdy jest ciepło. 30 stopni C wystarcza, by procesory zwolniły. W najbardziej skrajnych sytuacjach może prowadzić to do przegrzania sprzętu i utraty ważnych danych.
Klimatyzacja nadal najbardziej skuteczna
Tak jak wspomnieliśmy na początku, największą ulgę podczas upałów przynosi klimatyzacja. Należy ją jednak właściwie użytkować. Absolutnie nie można włączać klimatyzacji na całą dobę. Pomieszczenia, w których pracuje, powinny być regularnie wietrzone. Dzięki temu będziemy oddychać świeżym powietrzem, a pracujący klimatyzator skutecznie oczyści je z brudu i kurzu. W przypadku urządzeń bardziej zaawansowanych technicznie - również z drobnoustrojów.
Klimatyzacji nie powinno się ustawiać na ekstremalnie mocne chłodzenie. Jeśli tak robimy, prosimy się o przeziębienie. Temperaturę w pomieszczeniu powinniśmy ustawić 3-4 stopnie C poniżej temperatury zewnętrznej. To pozornie niewiele, ale wystarczająco dużo, by poczuć chłód i się nie zaziębić.
Jedną z ważniejszych czynności jest regularny serwis klimatyzatorów – dwa razy do roku. Wykwalifikowani pracownicy między innymi odgrzybiają wówczas urządzenia. Sami również powinniśmy zadbać o czystość klimatyzatorów. Co miesiąc-dwa warto przeczyścić filtry w wodzie z mydłem.