Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak urządzić kuchnię?

Jak urządzić kuchnię?

06.07.2018

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu (nie dotyczy studenckich stancji). To w niej przygotowuje się codziennie posiłki. Dlatego organizację kuchni trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Zła wiadomość jest taka, że nawet największą kuchnię można sknocić. Dobra – już kilka metrów kwadratowych wystarczy, by wszystko w kuchni miało swoje miejsce. Najważniejszą zasadą jest podzielenie kuchni na pięć stref. Znacznie nam to ułatwi przygotowywanie potraw i utrzymanie porządku.

Kuchnia z „oddechem” to marzenie każdej pani/pana domu / źródło: Studio-Kuchni

Kuchnia z „oddechem” to marzenie każdej pani/pana domu / źródło: Studio-Kuchni

Zapasy

W tym miejscu będziemy przechowywać żywność. Do strefy zapasów należą szafki, półki i oczywiście lodówka. W niektórych domach można jeszcze dodać spiżarnię. Część z zapasami powinna znajdować się jak najbliżej drzwi wejściowych. Dzięki temu zakupy będzie można szybko rozładować bezpośrednio do miejsca ich przechowywania. Rozwiązań na przechowywanie zapasów jest mnóstwo. Mogą to być szafy z szufladami, półkami, koszami, lodówki duże, osobne zamrażarki czy „kombajny”. Powinniśmy kierować się jedną zasadą: miejsca na zapasy nigdy za wiele.

Przechowywanie

Strefa przechowywania jest bardzo ważna. Zwykle trzymamy w niej zastawy, różne naczynia, garnki, patelnie, sztućce, obieraczki. Problem w tym, że do tych tradycyjnych sprzętów dochodzą wszelkie urządzenia AGD. Roboty kuchenne, sokowirówki, blendery, urządzenia do gotowania na parze – jest tego coraz więcej. Najważniejszą zasadą jest łatwy dostęp do sprzętów, które używamy najczęściej. Przechowywanie można zorganizować na dwa sposoby – w ciągu dolnym i górny. Szafki dolne można na przykład wyposażyć w głębokie kosze. Są one idealne do przechowywania garnków czy nawet dużych urządzeń AGD (na przykład robotów). Na górze lepiej sprawdzą się tradycyjne półki. Jeśli chcemy wyeksponować zawartość szafek, możemy zastosować przeszklone fronty.

Zmywanie

To trudna sprawa, ale trzeba ją poruszyć... W części zmywania znajdują się zlewozmywak, kosze na odpady i zmywarka (jeśli jest w kuchni). Najlepszym rozwiązaniem jest zlewozmywak z dwiema komorami. Jedna służy do mycia mięsa, owoców i warzyw, a druga – naczyń. W erze segregacji odpadów kosze na śmieci mogą zajmować całą szafkę. Nie ma jednak rady, często to jedyne miejsce, gdzie możemy je postawić. Zmywarka – najlepiej, jeśli możemy wstawić wersję pełnowymiarową (60 centymetrów). 45 centymetrów kusi z uwagi na kompaktowość, jednak dla rodziny 2+1 lub większej większa wersja będzie znacznie bardziej praktyczna.

Aby praktycznie urządzić kuchnię, nie musi być ona wcale duża / źródło: Dobrzemieszkaj

Aby praktycznie urządzić kuchnię, nie musi być ona wcale duża / źródło: Dobrzemieszkaj

Przygotowanie

Sercem strefy przygotowania żywności jest blat. Najlepiej, jeśli ma on jak największą powierzchnię i jest dobrze oświetlony. To na nim będziemy kroić i przygotowywać potrawy. Jeśli chcemy, by czynności te nie szargały nam nerwów, blat musi mieć minimum 90 centymetrów szerokości. Jeszcze większa powierzchnia będzie potrzebna w sytuacji, gdy na blacie ma być ustawiony sprzęt AGD – na przykład ekspres do kawy czy toster.

Pieczenie i gotowanie

To bardzo ważna strefa. Składają się na nią piekarnik, płyta, czasami kuchenka mikrofalowa i okap. Bez tych dwóch pierwszych sprzętów trudno sobie wyobrazić kuchnię. Obecnie królują płyty indukcyjne, dzięki którym szybko przygotujemy potrawy.

Publikacja: piątek, 06 lipca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie