W polskich mieszkaniach część jadalna często usytuowana jest w kuchni. Trochę z braku miejsca, trochę z praktyczności. Sercem każdej jadalni jest stół. Jak go wybrać?
Większość mieszkań Polaków ma nie więcej niż trzy pokoje. W takiej sytuacji trudno jeden z nich przeznaczyć tylko na jadalnię. Duży pokój? Czasami jest to możliwe, ale dołożenie stołu w sytuacji, gdy pokój ma mniej niż 20 metrów kwadratowych, jest bardzo trudne.
Część jadalna, wyodrębniona z kuchni, ma swoje zalety. Przede wszystkim nie trzeba z jedzeniem za daleko chodzić. Poza tym wszystkie dodatki mamy zwykle pod ręką.
Jaki stół do jadalni – to trzeba przemyśleć
Aby wybrać właściwy stół do kuchni, musimy przemyśleć kilka rzeczy. Po pierwsze, ile mamy miejsca do zagospodarowania. Po drugie – ile osób będzie przy nim ma się pomieścić. Po trzecie – jak dopasować stół do stylu całej kuchni.
Jaki stół do dużej kuchni?
Najważniejszą cechą stołu jest jego kształt. Stoły mogą być prostokątne, kwadratowe lub owalne. Okrągły stół jest najbardziej „pojemny” - może usiąść przy nim najwięcej osób. Nie ma też rogów, przez co powinien spodobać się rodzicom małych dzieci. Trudno sobie przy nim nabić guza.
Największą wadą stołu okrągłego jest to, że zajmuje dużo miejsca. Poza tym, musi on stać w centralnej części kuchni – co ma swoje wady i zalety. Łatwo się do niego dostać z każdej części kuchni, z drugiej strony... trochę wadzi. Takie rozwiązanie polecamy zdecydowanie do dużej kuchni.
Zestaw stół i krzesła ZT21 (https://www.batdom.pl/ze,0,34/zestaw-zt21.ehtml) to zestaw do niedużej kuchni. Rozkładany blat znacznie zwiększają powierzchnię stołu
Jaki stół do małej kuchni?
Stoły prostokątne i kwadratowe są bardzo funkcjonalne. Można je na przykład dosunąć do ściany, przez co uzyskamy więcej miejsca. Jeśli nasza kuchnia jest mała, warto zastanowić się nad stołem rozkładanym. Na co dzień może być on złożony, a gdy przyjdą goście można powiększyć go o dodatkowe blaty.
Jaki stół do kuchni – rozmiar
Zestaw stół i krzesła ZT113 (https://www.batdom.pl/ze,0,138/zestaw-zt113.ehtml) sprawdzi się w większej kuchni. Posiada ukrytą moc – można go rozłożyć
Aby każdy przy stole czuł się komfortowo, na jedną osobę powinniśmy zarezerwować powierzchnię 60 na 40 centymetrów. To wystarczająco dużo, by zmieściła się zastawa i potrawy (o ile to nie wesele). Stół powinien mieć wysokość 70-80 centymetrów.
Jaki stół do kuchni – materiał
Stoły mogą być zrobione z metalu, szkła, tworzywa sztucznego i drewna. Materiał determinuje styl – dlatego powinniśmy go dobrać ze starannością.
Stoły metalowe dobrze sprawdzą się we wnętrzach surowych, na przykład loftach. Są zwykle niższe od drewnianych, a blat może być zrobiony z innych materiałów.
Stół szklany oznacza elegancję. Plamy i zabrudzenia można łatwo zmyć, za to o blat trzeba dbać – szkło sprawia, że jest on podatny na zarysowania.
Tworzywo sztuczne jest wykorzystywane do budowy stołów stosunkowo rzadko (z wyjątkiem mebli ogrodowych). Stoły plastikowe produkowane są w wielu kolorach, łatwo się je czyści. Nie każdemu jednak się podobają.
Stoły drewniane są najczęściej spotykane. Są stabilne, pięknie się prezentują. Niektóre firmy – na przykład www.batdom.pl – produkują je w wielu kolorach. Za wybarwienie w wymarzonym kolorze zwykle się nie płaci (wyjątkiem jest kolor biały). Zarówno nogi jak i blat można zmówić w odmiennych kolorach. Płyta fornirowa sprawia, że blat stołu jest bardzo trwały.