Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak wybrać krzesła do jadalni?

Jak wybrać krzesła do jadalni?

18.07.2018

Od dawna piszemy, że jadalnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Nieważne, czy to samodzielne pomieszczenie, czy kilka metrów kwadratowych wykrojonych z kuchni. Sercem jadalni jest stół, a krzesła są... przynajmniej tętnicami. Z wyjątkiem barów szybkiej obsługi jemy głównie na siedząco, dlatego to niezbędny mebel w naszym domu.

Jak wybrać odpowiednie krzesło?

Rynek mebli jest ogromny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Minimalistyczne, rustykalne, stylizowane czy industrialne – wystarczy dla każdego. Tak naprawdę wygląd jest ważny, ale nie najważniejszy. W tym tekście skoncentrujemy się przede wszystkim na wartościach użytkowych. Wygoda, ergonomia, wysoka jakość materiałów i co za nią idzie jakość decydują o tym, jak będzie spisywało się krzesło. Najważniejsze cechy krzesła to wysokość umiejscowienia siedziska, jego głębokość oraz wysokość i kąt pochylenia oparcia.

Krzesło KB12 z powodzeniem może służyć w jadalnianej części kuchni

Krzesło KB12 z powodzeniem może służyć w jadalnianej części kuchni

Krzesło do jadalni – jaka wysokość siedziska?

Siedzisko powinno być tak usytuowane, by znajdowało się 2-5 centymetrów poniżej zgięcia podkolanowego osoby, która korzysta z krzesła. Dzięki temu nogi osoby siedzącej zgięte są pod kątem prostym, a stopy są całe oparte na podłodze. Jeśli krzesło będzie zbyt niskie, nasze biodra będą zgięte, co doprowadzi po pewnym czasie do bólu dolnej części kręgosłupa. Za wysokie siedzisko krzesła nie pozwala na pełne oparcie stóp na podłodze. W ten sposób inne części ciała są niepotrzebnie obciążone. Objawem może być uporczywe mrowienie nóg.

Krzesło do jadalni – jaka głębokość?

To druga ważna cecha krzesła do jadalni. Najlepiej, jeśli siedzisko ma taką głębokość, by jedna trzecia uda „wystawała” poza siedzenie. Jeśli siedzisko jest zbyt płytkie, nacisk na niektóre części naszego ciała będzie zbyt duży, co z kolei spowoduje dyskomfort. W przeciwnym wypadku – siedzisko zbyt głębokie – nasz kręgosłup w części lędźwiowej będzie zbyt mocno obciążony. W takiej sytuacji nasze plecy nie będą odpowiednio podparte. Efekt? Ból kręgosłupa.

Krzesła drewniane AX1 to propozycja do jadalni, która zorganizowana jest w salonie lub stanowi samodzielne pomieszczenie

Krzesła drewniane AX1 to propozycja do jadalni, która zorganizowana jest w salonie lub stanowi samodzielne pomieszczenie

Oparcie krzesła do jadalni

Bardzo ważne jest odpowiednie wyprofilowanie oparcia krzesła do jadalni. Ta cecha sprawia, że nasze plecy będą ułożone w pozycji neutralnej. To z kolei skutkuje minimalnym napięciem mięśni i naturalnym przebiegiem linii kręgosłupa. W tek kwestii musimy zaufać producentowi, ponieważ nie można określić tej cechy za pomocą prostych liczb. Co ciekawe, o wygodzie nie decyduje w dużym stopniu rodzaj wykończenia oparcia. Drewno może być równie komfortowe jak tapicerka.

Pozostałe cechy

Krzesło powinno być nie tylko ergonomiczne, ale także stabilne. Tu też musimy się zdać na producenta, krzesło musi być po prostu dobrze zaprojektowane. Mebel musi mieć odpowiednio położony środek ciężkości, byśmy, pałaszując golonkę, nie gibnęli się do tyłu. Bardzo ważną kwestią jest materiał, z którego wykonano krzesło. Musi on być odporny i wytrzymały. Najlepiej, jeśli są to lite drewno i naturalna skóra, jeśli mebel jest tapicerowany. Krzesło KB12 w całości wykonane jest z litego drewna bukowego. Jego wyprofilowane oparcie z mnóstwem szczebelek sprawia, że siedzenie na białym krześle KB12 to sama przyjemność. Ten mebel przetrwa lata ciężkiej, jadalnianej, eksploatacji.

Publikacja: środa, 18 lipca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie