Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak wybrać idealny stół do jadalni?

Jak wybrać idealny stół do jadalni?

19.07.2018

Jadalnia to serce domu – twierdzi wiele osób. To tam zbieramy się, by zjeść, biesiadować, rozmawiać, cieszyć się i smucić. Sercem jadalni jest zaś stół. Pisząc „jadalnia” nie mamy tylko na myśli osobnego pomieszczenia w domu, w którym spożywa się posiłki. To może być część kuchni albo salonu – wszystko zależy od nas i... naszych możliwości.

Stół do małej jadalni

Biały rozkładany stół ST4A to propozycja do mniejszej jadalni

Biały rozkładany stół ST4A to propozycja do mniejszej jadalni

Najważniejsze cechy stołu do jadalni to funkcjonalność, trwałość i uroda. O ile te dwie pierwsze cechy są wymierne, trzecia jest już bardzo subiektywna. Poszukiwania stołu idealnego powinniśmy zacząć od określenia tego, na czym najbardziej nam zależy. Czyli odpowiedzi na pytanie, ile osób będzie przy nim siedziało. Przy założeniu, że szukamy mebla tylko dla najbliższej rodziny, powiedzmy typowego zestawu 2+2, możemy wybrać stół kwadratowy. Biały rozkładany stół ST4a to wybór idealny. Nie zajmuje wiele miejsca – blat ma powierzchnię 80 centymetrów na 80 centymetrów. Trwałość stołu zapewnia materiał, z którego go zrobiono. Blat stanowi fornirowa płyta, pokryta okleiną z dębu. Wygląda jak lite drewno, a jest znacznie bardziej wytrzymała. Stół ma klasyczny kształt, a każdy znajdzie kolor dla siebie. ST4A można kupić bowiem w 14 kolorach. Co ważne, nogi i blat mogą być pomalowane różnymi lakierami. Za wybarwienie nie trzeba płacić dodatkowo. ST4A ma ukryty talent. Za pomocą trzech wkładek o łącznej szerokości 135 centymetrów można go powiększyć do wymiaru 215 centymetrów na 80 centymetrów. Przy takim stole może usiąść nawet dziesięć osób.

Stół do dużej jadalni

Przy Stole Biesiadnym ST11 prostokątnym usiądzie aż 16 osób, ale potrzebuje on 13,5 metra kwadratowego powierzchni

Przy Stole Biesiadnym ST11 prostokątnym usiądzie aż 16 osób, ale potrzebuje on 13,5 metra kwadratowego powierzchni

A co, jeśli chcemy przy stole posadzić dużą rodzinę i mamy do tego warunki? Możemy wówczas wybrać większy stół. Warunkiem koniecznym jest posiadanie odpowiedniej powierzchni. Czyli jakiej? Na tapetę weźmiemy href="https://www.batdom.pl/kp,0,318/stol-biesiadny-st11-prostokatny.ehtml">Stół Biesiadny ST11 prostokątny. To duży mebel... W wersji złożonej ma 100 centymetrów na 160 centymetrów i zmieści się przy nim sześć osób. Ile miejsca potrzebujemy, by zmieścił się w jadalni? Do każdej krawędzi blatu trzeba dodać po 80 centymetrów. Minimalna powierzchnia jadalni to 320 centymetrów na 260 centymetrów. Musimy dysponować powierzchnią 8 metrów kwadratowych, by przy stole pomieściło się sześć osób.
Jednak ST11, podobnie jak ST4A, ma asa w rękawie. Są nim cztery dokładane blaty o wielkości 100 centymetrów na 50 centymetrów każdy. W sumie daje nam to powierzchnię roboczą blatu 360 centymetrów na 100 centymetrów. Po rozłożeniu przy stole usiądzie 16 osób! Ale coś kosztem czegoś – musimy mieć większą jadalnię. Aby goście mogli swobodnie usiąść do stołu, pomieszczenie musi mieć powierzchnię przynajmniej 520 centymetrów na 260 centymetrów, czyli 13,5 metra kwadratowego. Oczywiście przy założeniu, że nic więcej tam nie wejdzie. Stół Biesiadny ST11 zbudowany jest z tych samych materiałów, co ST4A, dlatego nie ma co się martwić o jego trwałość. Można go też zamówić w 14 kolorach, tyle że za biały trzeba dopłacić 10 procent. Nogi i blat mogą mieć różne kolory.

Publikacja: czwartek, 19 lipca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie