Aranżacja poddasza użytkowego jest przestrzenią trudną do adaptacji, ale za to - wyjątkową. Musimy sobie poradzić z takimi elementami konstrukcyjnymi jak belki, słupy czy skosy, jednak w zamian otrzymujemy bonus w postaci oryginalnego wnętrza o niecodziennym charakterze.
Masz już plan, w jaki sposób chciałbyś urządzić dodatkowe wnętrze w swoim domu? Jeśli nie - zachęcamy do zapoznania się z naszymi pomysłami na poddasze.
Jak zaaranżować poddasze ze skosami?
Wnętrza poddaszy mają niezaprzeczalny urok. Kluczowe w ich urządzaniu jest rozplanowanie przestrzeni. Planując ciekawe aranżacje poddasza unikajmy gęstych podziałów. Lepiej postawić na jedno lub dwa większe pomieszczenia niż kilka mniejszych i mało funkcjonalnych. Aranżacja poddasza ze skosami jest o wiele trudniejsza niż kondygnacji o pełnej wysokości. Musimy myśleć w trzech wymiarach, uwzględniając skosy dachu, wysokość ścian, kominów i usytuowanie okien…
Dlatego planując aranżację poddasza użytkowego powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak dużo powierzchni będziemy mogli wykorzystać, pamiętając jednocześnie, że im bardziej stromy dach i wyższa ścianka kolankowa, tym lepiej. Jeżeli skosy dachowe rozpoczynają się na większej wysokości, wnętrza są wtedy bardziej ustawne, zwiększa się też ich powierzchnia do użytkowania. Optymalna wysokość takich ścianek to ok. 80-120 cm - co już pozwala na przytulne i zarazem praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Na przykład jako… jadalni.
Pomysł na poddasze z jadalnią
Poddasze, na którym zagospodarowana jest jadalnia, nie jest trudny do wykonania, zwłaszcza jeśli jesteśmy bardzo gościnnymi właścicielami, a na takie elementy jak stoły czy krzesła planujemy przeznaczyć zdecydowanie więcej miejsca niż w salonie. Pamiętajmy jednak, że liczne skosy i widoczne elementy konstrukcji dachowej znacznie zmniejszają wnętrze. Dlatego ścianki działowe stawia się tu rzadko - z korzyścią dla przestronności pomieszczenia. W ten sposób w jadalni na poddaszu bez problemu mieści się stół przewidziany na osiem, dziesięć lub więcej osób. W przypadku mniejszej powierzchni użytkowej zawsze możemy zdecydować się na opcję stołu składanego, którego pełnię okazałości będziemy mogli oglądać od czasu do czasu.
Pomysł na poddasze użytkowe
Poddasze hobbystyczne
Jak urządzić poddasze hobbystyczne? Jasno sprecyzowane zainteresowania i oczekiwania, co do wystroju własnej przestrzeni ułatwią podjęcie decyzji o ciekawej i użytkowej aranżacji. To przestrzeń, w której musi być miejsce na kreatywność domowników. Wystarczy przemyśleć, co chcielibyśmy w takim pomieszczeniu robić. Aranżacja wnętrza ze stołem bilardowym czy dużym telewizorem bądź projektorem, na wzór sali kinowej? Dlaczego nie! Marzysz o stworzeniu domowej biblioteki? Wystarczy, że zakupisz kilka pojemnych regałów, na których z biegiem czasu będziesz kompletować wszystkie egzemplarze książek, w których zaszyjesz się w zimowe, mroźne popołudnie. I pomysł na poddasze gotowy!
A może garderoba na poddaszu?
Duży wpływ na wielkość przestrzeni na poddaszu ma także kąt nachylenia połaci. Dwuspadowy dach o nachyleniu 35-45 stopni to optymalna miara. Mniejsze nachylenie dachu i niskie ścianki lub ich brak sprawiają, że uzyskujemy dość dużą powierzchnię użytkową, którą można wykorzystać na... schowki. Największym atutem takiego wnętrza jest możliwość uporządkowania przestrzeni i wykorzystanie każdego centymetra powierzchni na garderobę. Taka zabudowa zapewnia mnóstwo miejsca do przechowywania: całkiem śmiało można ją wykorzystać na zabudowę praktycznymi półkami i półkami, szufladami i szafkami... Można schować w nich nie tylko ubrania, ale i zabawki oraz dawno nie używane bibeloty. Jeśli przypadnie ci do gustu takie rozwiązanie, warto pomyśleć o robionych na zamówienie meblach, które dopasujesz do swoich potrzeb.