Łazienka na poddaszu - jak funkcjonalnie ją urządzić?
Łazienka na poddaszu ma ogromny potencjał do tego, by stać się ulubionym miejscem relaksu, rozkosznie przytulnym i zachęcającym do regularnego domowego SPA. Stawia przed właścicielami jednak sporo wyzwań - jak ustawić meble, by pomieszczenie było w pełni funkcjonalne? Co zrobić z oświetleniem? I w końcu jak urządzić małą łazienkę na poddaszu ze skosem w taki sposób, by wydobyć z niej cały urok, ale nie przesadzić? Podpowiadamy!
Wnętrze łazienki na poddaszu - oceń swoje potrzeby i możliwości
Dostosuj wnętrze do domowników
Na samym początku warto zastanowić się, jakim potrzebom musi odpowiadać pomieszczenie. Łazienka na poddaszu może być jedyną łazienką w domu, a może stanowić jedynie dodatkowy pokój kąpielowy. Dlatego przed podjęciem decyzji na temat rozkładu mebli i armatury odpowiedz sobie na pytania o funkcje łazienki - czy będzie to wspólna łazienka, czy bezpośrednio połączona z sypialnią? Ile osób będzie z niej korzystać? Jak żyją domownicy i jak często wiele osób naraz potrzebuje skorzystać, chociażby z umywalki (np. rano przed pracą i szkołą)? Wszystkie te aspekty pozwolą zdecydować o tym, jak urządzić łazienkę na poddaszu w taki sposób, by była w pełni funkcjonalna, użyteczna, wygodna i stylowa.
Oszacuj wysokość skosów i ściany kolankowej
W urządzaniu łazienki na poddaszu największe wyzwanie będzie stanowić takie rozplanowanie pomieszczenia, by skosy nie przeszkadzały w codziennym użytkowaniu. Dlatego najlepiej zdecydować o umieszczeniu i wielkości łazienki jeszcze w fazie powstawania projektu domu - daje to płaszczyznę do odpowiedniego przemyślenia układu pomieszczenia i przyjrzenia się planom architektonicznym, szczególnie przekrojowi. Analiza projektu pozwala przyjrzeć się, jak faktycznie będzie wyglądać powierzchnia użytkowa łazienki: linią przerywaną będzie zaznaczona granica wysokości 190 cm, co umożliwi określenie możliwości zagospodarowania łazienki.
Kolejnym aspektem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, urządzając łazienkę na poddaszu ze skosem, jest wysokość ściany kolankowej. Jej wysokość wynosząca ok. 100 cm przy dość ostrym skosie bez większych problemów pozwoli zapełnić miejsce przy ścianach. Warto przyjrzeć się temu na projekcie z tego względu, że większość urządzeń łazienkowych musi dotykać ściany.
Jak urządzić małą łazienkę na poddaszu? Przydatne wskazówki
Postaw na meble i armaturę na wymiar
Bez większych problemów można zamówić do łazienki na poddaszu chociażby ścianki do kabiny prysznicowej na wymiar, dopasowując jej wymiary do poziomu skosów. Nie powinno być także wyzwaniem znalezienie obniżonego stelażu do toalety, dzięki któremu zamontowanie jej przy niskiej ściance kolankowej będzie możliwe. To samo rozwiązanie proponujemy osobom, które zastanawiają się nad tym, jak zaprojektować małą łazienkę w bloku.
Wykorzystaj naturalne światło z okien dachowych
Białe skosy i jasne, ceramiczne drewno to doskonałe połączenie na jasnym poddaszu. Łazienka na poddaszu ze skosami, gdy podkreśli się jej przytulność i wykorzysta pełnię możliwości, jakie daje rozświetlające wnętrze światło z okien dachowych. Do tego wanna umieszczona pod oknem jest doskonałym rozwiązaniem zasługującym na wyróżnienie, nie bez powodu często wykorzystywanym w projektach.
W urządzaniu łazienki ze skosami ważne jest wykorzystanie światła z okien dachowych.
Wanna czy prysznic?
Jak urządzić łazienkę na poddaszu - z wanną czy prysznicem? To jeden z najczęstszych dylematów, na który jedynym sposobem jest przeanalizowanie projektu i ocenienie, co lepiej sprawdzi się w pomieszczeniu. Wanna sprawdzi się fantastycznie w bardziej przestrzennych łazienkach, postawiona najlepiej krótszą krawędzią przy ściance kolankowej lub (w przypadku większego metrażu) odsunięta od ściany i wyeksponowana na środku. Prysznic z kolei pozwoli zaoszczędzić miejsce, ale może wymagać zamówienie na wymiar, biorąc pod uwagę konieczność otwierania drzwi i wliczając wysokość brodzika. Z tego względu też warto rozważyć prysznic typu walk-in.