Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Mieszkanie typu studio - wady i zalety

Mieszkanie typu studio - wady i zalety

22.07.2021

Mieszkanie typu studio. Jakie Korzyści?

Mieszkanie typu studio. Jakie Korzyści?

Co to jest mieszkanie typu studio? To swego rodzaju rodzaj kawalerki, który składa się z dwóch pomieszczeń - łazienki i pomieszczenia spełniającego funkcję pozostałych elementów mieszkania, czyli sypialni, salonu i kuchni. W kodeksach budowlanych nie znajdziemy dokładnej definicji tego typu mieszkania, nie ma go ujętego w żadnych regułach czy standardach budowlanych. Chcąc więc zdefiniować ten typ przestrzeni życiowej, najłatwiej będzie powiedzieć, że jest to mieszkanie, które nie posiada żadnych ścian działowych ani drzwi między pomieszczeniami, oczywiście za wyjątkiem łazienki. Jeżeli rozważasz zakup lub wynajem tego typu mieszkania, warto wcześniej poznać zarówno jego wady jak i zalety.

Zalety mieszkania typu studio

Ulokowanie w jednym pomieszczeniu sypialni, salonu i małego aneksu kuchennego pozwala nam na maksymalne wykorzystanie powierzchni, która zwykle w mieszkaniach typu studio plasuje się w granicach 20 mkw. Mała powierzchnia wiąże się również z niższą ceną czynszu w porównaniu z jednopokojowymi mieszkaniami. Również zwykle w takim przypadku spotykam się z niższymi rachunkami za media. Jest to więc opcja idealna, dla osoby, która od mieszkania nie oczekuje otwartej przestrzeni i praktycznego wykorzystania pomieszczenia. Dzięki likwidacji ścian, z pozoru małe mieszkanie wydaje się nam optycznie znacznie większe.

Chcąc urządzić mieszkanie studio, trzeba to wcześniej dobrze zaplanować, żeby wystarczyło nam miejsca na niezbędny sprzęt. Najprostszym sposobem jest wcześniejsze podzielenie mieszkania na strefy i dokładnej ich wymierzenie. Ustawienie każdego mebla jest bardzo istotne, więc nie powinieneś bagatelizować tej sprawy! Źle ustawiona szafa może sprawić, że nie zmieści się łóżko i odwrotnie, więc skrupulatnie mierz wszystkie meble przed ich zakupem.

Popularnym pomysłem na wydzielenie strefy kuchennej jest zastosowanie barku z krzesłami. Dzięki temu wyraźnie zaznaczamy początek strefy kuchennej, a przy okazji tworzymy dodatkową przestrzeń wypoczynkową. Mieszkańcy mogą tam zjeść posiłek, lub wykorzystać barek jako miejsce pracy. Posiadając mieszkanie typu studio zaletą, jaką z pewnością dostrzeżemy, będzie właśnie wielofunkcyjność każdej strefy, jaka znajduje się w mieszkaniu. Wystarczy jedynie odpowiednia aranżacja!

Mieszkanie typu studio. Jakie są wady

Mieszkanie typu studio. Jakie są wady

Mieszkanie typu studio wady

Opisując mieszkanie typu studio, nie sposób nie wspomnieć o jego wadach. Małe wymiary i otwarta przestrzeń - mogą być zarówno zaletą jak i największym minusem. Dla wielu osób przestrzeń mieszkalna składająca się jedynie z jednego pokoju może być bardzo klaustrofobiczną opcją, w której nie będą czuć się wygodnie i komfortowo. Szczególnie dotkliwe może okazać się to dla osób pracujących zdalnie, które w mieszkaniu spędzają większość czasu. Brak pomieszczenia, do którego można przejść może okazać się wówczas przytłaczający. Jest to jednak kwestią bardzo indywidualną, jeżeli więc uważasz, że będziesz dobrze się czuć w tego typu mieszkaniu - nie wahaj się z jego wynajmem czy też zakupem!

Warto też zauważyć, że znajdujący się w mieszkaniach studio aneks kuchenny nie zawsze może być wystarczający, szczególnie dla osób, które lubią gotować. Jest on dobry w przypadku, gdy chcemy odgrzać posiłek lub przygotować coś prostego. Przy gotowaniu większego obiadu może jednak okazać się zbyt mały.

Istotnym aspektem jest też przechowywanie przedmiotów. Każdy z nas posiada masę ubrań, sprzętu i bibelotów. Mieszkanie typu studio jest zwykle zaprojektowane tak, aby umożliwić nam jak największą powierzchnię użytkową i zapewnić możliwie jak najwięcej miejsca w szafach, szafkach i skrytkach. Często jest to jednak niewystarczające. W takich przypadkach posiadacze tego typu mieszkań decydują się na dodatkowe wynajęcie magazynów lub piwnic, co automatycznie podnosi koszta wynajmu - a przecież założenie było takie, że miały być one niskie.

Decyzja o wynajmie czy też kupnie mieszkania typu studio jest więc bardzo indywidualna i zależy od Twoich własnych preferencji. Zachęcamy , również do sprawdzenia artykułu: Jak optycznie powiększyć wnętrze? 8 pomysłów

Publikacja: czwartek, 22 lipca 2021r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie