Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Styl eklektyczny mieszkania. Czym się charakteryzuje?

Styl eklektyczny mieszkania. Czym się charakteryzuje?

25.08.2021

eklektyczny styl

eklektyczny styl

Wykańczając wnętrze swojego domu czy mieszkania wielu z nas stara wykazać się oryginalnością w aranżacji. Szukamy nowych rozwiązań, mieszamy style często metodą prób i błędów, chcąc osiągnąć zadowalający nas efekt końcowy. Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie wnętrza eklektyczne. Co to za styl, skąd się wziął i czym się charakteryzuje?

Styl eklektyczny w architekturze

Zanim wyjaśnimy, co to jest styl eklektyczny w domu, najpierw pochylmy się nad genezą samego pojęcia. Eklektyzm to termin pochodzenia greckiego, oznacza wybierający. Eklektyczny styl rozwinął się najbardziej na przełomie XIX i XX wieku i stał się od odmianą ówczesnego stylu historycznego. Polega on na łączeniu w jednej budowli kilku różnych tendencji w sposób swobodny, a nawet z sobą niezgodny i kontrastujący. Najczęściej stanowi on połączenie nowego ze starym. Eklektycznym stylem określamy nie tylko budynki, ale również zestawienia łączące w sobie różnych wzorów, materiałów czy stylów wnętrzarskich.

Cechy stylu eklektycznego

Łączenie stylów

Główną zasadą, jaka cechuje styl eklektyczny, jest łączenie ze sobą zupełnie różnych stylów. Pamiętaj jednak, że pomiędzy eklektyzmem a kiczem granica jest bardzo cienka. Nie możesz więc dokonywać tego połączenia w sposób chaotyczny. Wszystkie Twoje decyzje muszą być przemyślane, ponieważ ustawienie dowolnych mebli lub akcesoriów nie zawsze stworzy elegancką aranżację.

Klasyka z nowoczesnością

Częstym zestawieniem wykorzystywanym w stylu eklektycznym jest połączenie stylu nowoczesnego ze stylem klasycznym. Często eklektyczny styl wnętrza otrzymywany jest poprzez ustawienie w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu jednego mebla nawiązującego do klasycyzmu, czyli na przykład do stylu barokowego. Oczywiście eklektyzm może iść również w przeciwną stronę - we wnętrzu urządzonym w klasycznym barokowym stylu możemy umieścić akcenty typowo nowoczesne.

Łączenie różnych wzorów i materiałów we wnętrzach

Zastosowanie stylu eklektycznego wnętrza przy urządzaniu współczesnych mieszkań, niesie ze sobą wiele ciekawych i bardzo oryginalnych możliwości. Możesz bowiem łączyć ze sobą wiele różnych materiałów jak również wzorów - zarówno w przypadku mebli jak również elementów wyposażenia. Zaliczamy tutaj na przykład popularne w ostatnim czasie łączenie ze sobą różnych rodzajów, wielkości i wzorów poduszek na sofie w salonie lub na łóżku w sypialni. Zyskującym popularność trendem jest również łączenie różnych rodzajów mebli wypoczynkowych w jednym pomieszczeniu.

Tutaj wpisz opis zdjęcia

Tutaj wpisz opis zdjęcia

Kontrasty

Kontrast jest zdecydowaną podstawą eklektycznego wnętrza. Wybierając więc dwa style, które ze sobą będziemy łączyć, powinniśmy decydować się na naprawdę skrajne zestawienia. Nie zapominajmy jednak o zachowaniu harmonii i estetyki pomieszczenia - wprowadzenie chaosu w wystrój wnętrza nie jest bowiem przejawem stylu eklektycznego.

Kolory i faktury

Tworząc eklektyczne wnętrza, nie musimy wcale ograniczać się do wyposażenia wnętrza. Łączenie stylów może dotyczyć również tego, w jaki sposób są pomalowane i wykończone nasze ściany. Jedna z nich może całkowicie odbiegać od pozostałych, zarówno kolorystyką jak i swoją fakturą. Kolor ścian może też zostać zestawiony kontrastowo pod względem stylu z wyposażeniem wnętrza! Oczywiście pamiętaj, że podobnie jak w przypadku poprzednich cech, tutaj również należy zachować umiar i wykazać się dobrym smakiem!

Sprawdź też nasz poradnik jak urządzić łazienkę na poddaszu!

Publikacja: środa, 25 sierpnia 2021r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie