Deski kompozytowe - BatDom.pl
Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Deski kompozytowe

Deski kompozytowe

29.05.2018

Duży i gustowny taras to marzenie chyba każdego, kto lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Jakich materiałów powinniśmy użyć, by służył nam długo, wyglądał świetnie, a jego konserwacja była ograniczona do minimum? Istnieje wiele materiałów, które można wykorzystać do budowy tarasu. Są to na przykład kafle, położone na betonowej wylewce, płytki betonowe, cegły czy drewniane deski. Szczególnie ta ostatnia propozycja wygląda atrakcyjnie.
Drewno to świetny materiał, szczególnie do produkcji mebli. Przykładem są choćby doskonałej jakości stoły i krzesła ze sklepu www.salonmeblowy.net.pl. Drewno ma jednak swoje wady. Szczególnie na zewnątrz. Słabo znosi wilgoć i trzeba je co jakiś czas konserwować.

Jak dbać o deski kompozytowe

Taras z desek kompozytowych może prezentować się bardzo szykownie / źródło: FajnyOgrod

Taras z desek kompozytowych może prezentować się bardzo szykownie / źródło: FajnyOgrod

Deski kompozytowe to połączenie drewna i wysokiej jakości tworzyw sztucznych (najczęściej polipropylenu). Efektem jest wygląd drewnianej deski i wytrzymałość kompozytu. Taras zrobiony z takiego materiału świetnie się prezentuje i jest odporny na działanie warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, zmienne temperatury). W przypadku klasycznych desek, przed każdym sezonem należy je przeszlifować i pomalować lakierem lub olejem. Z kompozytem nie ma tego problemu. Z takiego tarasu można skorzystać od razu.
Nie oznacza to jednak, że deski tarasowe nie wymagają dbałości. Co jakiś czas powinno się je wyczyścić wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Można też użyć do tego myjki ciśnieniowej. Czasami producenci desek dołączają do swoich produktów instrukcję, jak o nie dbać. Podczas użytkowania tarasu bardzo łatwo można go zarysować. Dotyczy to zwłaszcza kafli. W przypadku desek kompozytowych wystarczy odrobina papieru ściernego. Za jego pomocą można łatwo usunąć uszkodzenie.

Wady desek kompozytowych

Plamy na tarasie to normalna sprawa. Wystarczy chwila nieuwagi, by tłuszcz z grilla powędrował na podłogę. Deski kompozytowe znoszą je z godnością – naprawdę trudno je zabrudzić. Czy to oznacza, że deski kompozytowe są idealne? Niestety, mają też swoje wady. Choć nietrudno usuwa się z nich wszelkie rysy, stosunkowo łatwo one powstają. Kolejną wadą jest ich słaba odporność na wysoką temperaturę. Grillując na takim tarasie należy uważać – rozżarzony węgiel, który spadnie na deskę, może dokonać nieodwracalnych szkód. Po deszczu na deskach tarasowych mogą pojawić się zacieki. Poza tym promienie słoneczne mogą spowodować odbarwienia.

Zaletą desek kompozytowych jest łatwość ich montażu / źródło: ładny dom

Zaletą desek kompozytowych jest łatwość ich montażu / źródło: ładny dom

Montaż desek tarasowych

Jedną z zalet tarasu z desek, nie tylko kompozytowych, jest łatwość montażu. Najpierw należy zamontować legary, które leżą bezpośrednio na betonie. Następnie kładzie się na nie deski, które produkowane są zwykle w długościach 2,4, 4, 5 i 6 metrów i mocuje za pomocą dedykowanych klipsów. Zaletą desek kompozytowych jest to, że są puste w środku, stąd ich ułożenie nie jest tak kłopotliwe jak desek z drewna. Kłopoty mogą się pojawić, jeśli musimy dopasować panel do nietypowych miejsc. Jeśli przytniemy deskę w miejscu, gdzie ma mocowanie do klipsa, jej montaż może okazać się niemożliwy.

Źródło: https://www.batdom.pl/

Podobne wpisy na blogu

Opinie klientów
Bardzo dobry!
5,0
179 opinii
Kanały płatności DotPay