Jak wyczyścić krzesła tapicerowane? - BatDom.pl
Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?
Raty 0 procent - korzystny zakup mebli!

Szanowni Państwo!

Obecnie przyjmujemy zamówienia z dostawą po Świętach Wielkanocnych.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

13.06.2019

Krzesła tapicerowane to nie tylko estetyka i doskonały wygląd, ale także wygoda. Nic zatem dziwnego, że tapicerowane krzesła coraz częściej goszczą w naszych domach. Meble tapicerowane są narażone na ciągły kontakt z brudem. Siadamy na nich, czasem spadnie na siedzisko krzesła kawałek ciasta lub poplamimy je kawą. Kwestia czyszczenia jest jedynym problemem związanym z użytkowaniem krzeseł. Podpowiadamy w jaki sposób odświeżyć i czym czyścić tapicerki.

Na początek - Jaki rodzaj tkaniny wybrać?

Materiały możemy podzielić na dwie grupy: zwykłe i hydrofobowe (plamoodporne). Tkanina hydrofobowa to tkanina pokryta specjalną powierzchnią która sprawia iż tkanina nie wchłania płynów. Rozlana ciecz zbiera się w kropelki i spływa po tkaninie lub jest bardzo łatwa do zebrania np. przy pomocy papierowego ręcznika. W porównaniu z tkaninami, które tej powierzchni nie posiadają różnica jest ogromna. Tradycyjnie tkaniny w większości przypadków bardzo szybko wchłaniają płyny, a tym samym są podatniejsze na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i plamy. W naszym asortymencie znajdziesz materiały zarówno plamoodporne jak i nie plamoodporne: DOSTĘPNE TAPICERKI W naszej ofercie istnieje możliwość zamówienia bezpłatnych próbek. W ten sposób możesz przetestować czy dany materiał odpowiada Twoim oczekiwaniom DARMOWE PRÓBKI

Czym się kierować przy wyborze tkaniny do mebli ?

Na wstępie zastanówmy się jakiej tkaniny szukamy. Czy: Miękkiej? Szorstkiej ? Welurowej ?. Tkaniny o stonowanych kolorach czy też o bardzo kontrastowych i wyrazistych ? Pamiętaj, że wybrana tkanina znajdzie się na Twoim wymarzonym meblu, a ty będziesz jej codziennym użytkownikiem. Czasami coś co ładnie wygląda nie zawsze będzie wyglądać dobrze w rzeczywistości w naszym wnętrzu. Pamiętaj, że tkanina ma wyrażać Ciebie, ma upiększać Twoje mieszkanie i sprawiać że będziesz się w nim czuł wyjątkowo.

Zestaw ZT231

Zestaw ZT231

Jak czyścić tapicerkę z aksamitu i weluru?

Aby wyczyścić tapicerkę z aksamitu, należy postępować wyjątkowo ostrożnie. Możemy to zrobić za pomocą specjalnych płynów lub domowym sposobem. W tym drugim przypadku należy sporządzić roztwór z amoniaku. Dwie łyżki tego płynu wlewamy do litra wody. Następnie czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Zostawiamy wtarty roztwór na godzinę, następnie „czeszemy” tapicerkę miękką szczotką. Na koniec ją suszymy suszarką do włosów. W przypadku weluru możemy zastosować dedykowany środek. Po odkurzeniu należy go nałożyć i poczekać aż się wchłonie. Jeśli materiał jest mocno zabrudzony, może to potrwać nawet godzinę. Następnie postępujemy według wskazówek, umieszczonych na opakowaniu.

Krzesło ludwik chesterfield

Krzesło ludwik chesterfield

Materiały skórzane - jak sobie z nimi poradzić?

Skóra to bardzo wdzięczny materiał na tapicerkę. Stosunkowo trudno ją ubrudzić. Jeśli już to zrobimy, do wyczyszczenia możemy zastosować rozwór płynu do naczyń i wody. Unikajmy mydła, jest ono nieodpowiednie do takich prac. W sklepach z meblami są też dostępne specjalne środki, dzięki którym plamy szybko zejdą. Roztwór lub płyn nakładamy za pomocą szmatki, wykonując okrężne ruchy. Na koniec przecieramy całość sucha i czystą szmatką. Ważne, by po takim zabiegu zakonserwować skórę. Robi się to za pomocą dedykowanych środków. Meble ze skóry, w tym skórzane krzesła, powinniśmy konserwować trzy razy w roku.

Krzesło CK4

Krzesło CK4

A co z domowymi sposobami?

Jeśli wiemy, od czego poplamiona jest tapicerka, możemy zastosować domowe sposoby. Warto jednak sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy środek nie wchodzi w reakcję z materiałem.
Tłuszcz. To trudny przeciwnik, trzeba działać szybko. Można spróbować od posypania plamy mąką ziemniaczaną lub kredą w proszku. Następnie całość przecieramy wilgotna szmatką. Powinno pomóc! Jeśli plama ma już swój wiek, możemy zastosować specjalny rozpuszczalnik.

Majonez i kawa. Z takimi specyficznymi plamami powinien sobie poradzić roztwór kwasku cytrynowego (10-procentowy). Jeśli zabrudzenie nie ustępuje, spróbujmy alkoholu. Należy nim polać plamę, oczywiście…

Czerwone wino. to bardzo wymagający przeciwnik. Szczególnie na jasnej tapicerce. Pierwszym krokiem powinno być obfite posypanie plamy solą. Następnie trzeba ją zebrać i przeprać tapicerkę. Powinno pomóc. Innym środkiem, który może sobie z tym poradzić, jest roztwór kwasku cytrynowego.


Podsumowując łatwiejsza w użytkowaniu i czyszczeniu jest tkanina hydrofobowa. Istnieje wiele sposobów na czyszczenie tapicerek począwszy od użycia detergentów po domowe sposoby. Obydwie metody są skuteczne i efektywne.

Źródło: www.batdom.pl

Podobne wpisy na blogu

Opinie klientów
Bardzo dobry!
4,9
667 opinii
Kanały płatności DotPay