Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Pielęgnacja mebli Jak pozbyć się plamy na skórzanej tapicerce?

Jak pozbyć się plamy na skórzanej tapicerce?

08.04.2015

Oto podstawowe instrukcje dotyczące plam na skórzanych meblach a konkretnie jak się ich pozbyć. Najważniejsze w czyszczeniu tapicerki skórzanej jest nasza reakcja,

Poniżej znajdziesz podstawowe instrukcje dotyczące plam na skórzanych meblach a konkretnie jak się ich pozbyć. Najważniejsze w czyszczeniu tapicerki skórzanej jest nasza reakcja, mam tu na myśli czas w jaki postaramy się usunąć plamę. Przystępując do czyszczenia plam z mebli skórzanych, należy pamiętać, by robić to możliwie jak najszybciej. Musimy zdać sobie z tego sprawę że najłatwiej jest usunąć świeże zabrudzenie które schodzi stosunkowo łatwo. Stosując do wywabiania plam środki chemiczne wywołujące reakcje, należy starannie usunąć środek czyszczący, w przeciwnym razie mebel może ulec uszkodzeniu.

Czyszczenie plam z mebli skórzanych

Paleta tapicerek

Kilka sposobów na pozbycie się plamy ze skórzanych mebli:

Atrament – Gdy pojawi nam się kleks z atramentu na naszym ślicznym fotelu musimy działać natychmiast. Nie zwlekając musimy postarać się usunąć plamę zanim wyschnie. Trzeba ją jak najszybciej spłukać i użyć detergentu. Można ją również wyczyścić szmatką nasączoną sokiem z cytryny i salmiakiem.

Barwniki – tu też nie ma czasu na zwlekanie musimy jak najszybciej spłukać miejsce gdzie powstała plama a następnie wyczyścić detergentem. Jeśli plama nie daje za wygraną , należy użyć alkoholu metylowego, np. spirytusu, po czym przetrzeć zaplamione miejsce najpierw wilgotną, a później suchą ściereczką.

Błoto – to moi drodzy działamy trochę inaczej niż w przypadku barwników czy atramentu. W tym przypadku poczekajmy aż błoto wyschnie, gdy mamy pewność ze błoto jest wyschnięte musimy je wyszczotkować. Na koniec użyjmy detergentu.

Buraki – należy je natychmiast wytrzeć mokrą ściereczką a w plamę wetrzeć detergent i wypłukać.

Czekolada – nie ma nic gorszego jak plamy z czekolady na jasnej tapicerce, a co zrobić gdy na naszym nowym wypoczynku powstaną plamy od czekolady? Otóż resztki należy zeskrobać i przetrzeć zaplamione miejsce wilgotną ściereczką. Pozostałe plamy spróbować usunąć proszkiem do prania lub wywabiaczem do plam.

Długopis czym zmyć długopis ze skóry? Dobry sposób to kwaśne mleko lub sok z cytryny, następnie resztki usunąć wilgotną ściereczką.

Dżem – raczej nie jest to skomplikowane do usunięcia dżemu wystarczy przetrzeć plamę wilgotna szmatka w ostateczności można użyć detergentu.

Flamastry – niestety często zdąża się szczególnie jak mamy dzieci ze zamiast na bloku dzieci malują po meblach. Taka plamę należy usuwać szarym mydłem lub roztworem gliceryny, resztki usuwać alkoholem metylowym, po czym przetrzeć wilgotną ściereczką.

Guma do żucia –to raczej rzadkość ale jednak się zdąża. Gdy zauważymy że mamy przyklejona gumę do żucia do tapicerki musimy obłożyć ja kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałości czyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Herbata i kawa –kawa czy herbata wylewają się częściej niż nam mogłoby się wydawać najlepiej plamę po herbacie wyczyścić ciepłym roztworze detergentu, a resztki wyczyścić alkoholem metylowym i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Krew – gdy zauważymy ze poplamiliśmy tapicerkę krwią musimy ją usuwać natychmiast przecierając zaplamione miejsce wilgotną ściereczką używając tylko zimnej wody z dodatkiem soli. Pozostałe żółte plamy należy przetrzeć wodą utlenioną a następnie wilgotną ściereczką.

Lakier do paznokci – należy usuwać za pomocą acetonu lub octanu amylu. Absolutnie nie można stosować natłuszczającego zmywacza do paznokci. Resztki środka czyszczącego należy zetrzeć wilgotną ściereczką.

Podkład do twarzy – usuwać za pomocą ściereczki namoczonej w rozcieńczonym detergencie. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Rdza – świeżo powstałą plamę posypać solą, wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny i pozostawić na ok. godzinę. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Wino – należy natychmiast posypać solą tak, by wino całkowicie w nią wchłonęło, sól usunąć, a na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Chcąc usunąć plamy z kanapy skórzanej lub innych mebli, kierujmy się wskazówkami. Jeżeli zrobimy to w miarę szybko powinno nam się udać.

Publikacja: środa, 08 kwietnia 2015r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Jak zadbać o meble bukowe

Jak zadbać o meble bukowe

Jak powszechnie wiadomo buk jest najczęściej wykorzystywany w przemyśle meblarskim. Producenci sięgają po buk ponieważ jest wytrzymały a jednocześnie dość łatwy w obróbce. Czytaj więcej »

Jak dbać o tapicerki tkaninowe, obicia ze skóry naturalnej oraz obicia z ekoskóry?

Jak dbać o tapicerki tkaninowe, obicia ze skóry naturalnej oraz obicia z ekoskóry?

Czasami wystarczy naprawdę tylko odrobina wysiłku włożonego w czyszczenie mebli, aby po latach wyglądały one tak samo dobrze jak w momencie zakupu. Poniżej można znaleźć parę wskazówek, jak zadbać o obicia wykonane z tkanin, ze skóry naturalnej oraz z ekoskóry. Czytaj więcej »

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie