Czasami wystarczy naprawdę tylko odrobina wysiłku włożonego w czyszczenie mebli, aby po latach wyglądały one tak samo dobrze jak w momencie zakupu. Poniżej można znaleźć parę wskazówek, jak dbać o ekoskórę i inne obicia wykonane z tkanin czy ze skóry naturalnej.
Czyszczenie tapicerki mebli - jak się za to zabrać?
Niezależnie, jakim rodzajem tapicerki pokryte są nasze meble, warto od początku dbać o materiał wykorzystany do ich obicia, co pozwoli cieszyć się świetnym wyglądem tapicerki przez długie lata. Czasami wystarczy naprawdę tylko odrobina wysiłku włożonego w czyszczenie tapicerki mebli, aby po latach wyglądały one tak samo dobrze jak w momencie zakupu. Poniżej można znaleźć parę wskazówek, jak zadbać o obicia wykonane z tkanin, ze skóry naturalnej oraz z ekoskóry.
Krzesło SW1. Źródło: batdom.pl
Tapicerki tkaninowe
Obicie tkaninowe mebli to najbardziej popularny rodzaj tapicerki. Dzieje się tak ze względu na duży wybór wzorów tkanin oraz przeważnie ich niewygórowaną cenę. Aby tapicerka cały czas cieszyła nasze oko rewelacyjnym wyglądem, musimy pamiętać, aby chronić obity nią meble przed słonecznymi promieniami, ponieważ pod ich działaniem tkaniny po prostu blakną, tracąc przy tym swój świeży i żywy kolor. Do profilaktycznego czyszczenia tapicerki można używać suchej szmatki, którą raz w tygodniu należy przetrzeć obicie meble. Chcąc raz na jakiś czas lepiej wyczyścić mebel, np. przed zbliżającymi się świętami, można umyć tapicerkę mydlaną wodą, ale należy przy tym pamiętać, że po tym zabiegu tapicerka musi być do sucha wytarta. Na rynku dostępne są rozmaite środki polecane do czyszczenia tapicerek. Zanim jednak zdecydujemy się na użycie takiego środka, zawsze warto go przedtem wypróbować. W tym celu należy nałożyć odrobinę preparatu na miejsce mebla, które jest mało widoczne i poczekać kilkadziesiąt minut na efekt czyszczenia. Jeśli tkanina nie wyblaknie, to znaczy, że bez obaw można wyczyścić tym środkiem całą powierzchnię mebla. Czyszcząc tkaninę należy pamiętać, aby robić to delikatnie i nie szorować przy tym tkaniny, gdyż w ten sposób można ją uszkodzić. Najlepsze do czyszczenia są miękkie ściereczki i gąbki, a także papierowe ręczniki.
Krzesło Atena białe. Źródło: batdom.pl
Tapicerki ze skóry naturalnej
Skóra naturalna wymaga szczególnej pielęgnacji. Ponieważ meble nią obite często są wyjątkowo drogie, warto poświęcić chociaż raz w tygodniu trochę czasu na ich konserwację. Dzięki temu obicia z naturalnej skóry będą służyły swoim właścicielom przez długie lata i będą przy tym cały czas tak samo wspaniale, jak w momencie zakupu, się prezentowały. Obicia ze skóry naturalnej należy chronić przed naświetlaniem słonecznym, gdyż pod jego wpływem ich kolor może szybko spłowieć i stracić swój elegancki blask. Meble ze skóry naturalnej często nie wyglądają na brudne, ale mimo tego co najmniej raz w tygodniu zaleca się delikatnie nawilżyć tapicerkę ze skóry naturalnej. Do czyszczenia tapicerki mebli z naturalnej skóry może być bez problemów wykorzystywany również odkurzacz, który z pewnością świetnie wyczyści porowatą strukturę naturalnej skóry. Do czyszczenia tego rodzaju tapicerki należy używać co najmniej raz w miesiącu specjalnego impregnatu. Niestety nie zaleca się wyboru najtańszych środków, ponieważ mogą one nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię naturalnej skóry. Jeśli zdarzy nam się niechcący mocniej zabrudzić czymś skórzaną tapicerkę, to należy jak najszybciej ją wyczyścić, nie pozwalając przy tym, aby brud dostał się do wewnętrznych warstw skóry.
Krzesło CK1. Źródło: batdom.pl
Czyszczenie ekoskóry
Ten rodzaj tapicerek w ostatnich latach cieszy się wyjątkową popularnością, a to dlatego, iż obicia z ekoskóry do złudzenia przypominają obicia ze skóry naturalnej, a przy tym są nie tylko tańsze, ale i łatwiej jest je również pielęgnować. Posiadają one takie zalety jak wodoodporność, wytrzymałość oraz giętkość, ale warto od czasu do czasu, mimo tego, zatroszczyć się o nie, tak aby być pewnym, iż utrzymają one swój świetny wygląd przez długie lata. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć powierzchnię mebla wodą z mydłem lub z paroma kroplami płynu do mycia naczyń, a następnie szmatką lub papierowym ręcznikiem wytrzeć do sucha tkaninę z ekoskóry. Kiedy zdarzy nam się niechcący mocniej zabrudzić tapicerkę, to najlepiej od razu zajmijmy się jej czyszczeniem ekoskóry. Dzięki temu z pewnością na jej powierzchni nie pojawią się żadne przebarwienia, a my będziemy cieszyć się rewelacyjnym wyglądem tapicerki z ekoskóry przez naprawdę długi okres czasu.
Na naszym blogu podpowiadamy także, jak wyczyścić krzesła tapicerowane i jakich preparatów do tego używać. Zapraszamy do lektury!