Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jaki stół wybrać dla dużej rodziny?

Jaki stół wybrać dla dużej rodziny?

01.03.2018

Wspólne śniadanie, obiad czy kolacja to świętość – przynajmniej dla niektórych. Posiłek w rodzinnym gronie jest nie tylko przyjemny, ale i konieczny, jeśli chcemy się zintegrować. Jaki wybrać stół, który to umożliwi?

Gdzie będzie stał stół?

Od czego zacząć? Na początek musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie ma stać stół. Idealnie, jeśli mamy do dyspozycji dużą jadalnię, ale to rozwiązanie stosunkowo rzadkie. Zwykle posiłki jemy w dużym pokoju (mieszkania) lub salonie (domy). Zmierzmy więc powierzchnię, gdzie miałby stanąć mebel.

Stół prostokątny – jak duży?

Teoria mówi, że dobrze, jeśli osoba siedząca przy stole ma dla siebie 60 centymetrów jego szerokości. Wówczas mogą swobodnie pomieścić się talerz i sztućce, a operowanie tymi ostatnimi nie będzie wiązało się z trącaniem „sąsiada”.

Jeśli więc wybierzemy stół prostokątny, na przykład Stół rozkładany ST3, bez rozkładania zmieszczą się przy nim swobodnie cztery osoby (maksymalnie sześć). Stół ma wielkość 110 na 80 centymetrów. Po dołożeniu dwóch wkładów (2x35 centymetrów) do stołu mogą swobodnie zasiąść kolejne dwie osoby (po bokach), maksymalnie dziesięć (w tym dwie na szczytach).

Stół ST3 złożony

Stół ST3 złożony

Ile miejsca zajmie stół z krzesłami? W wersji dla czterech osób do jego powierzchni trzeba dodać około 0,7 metra kwadratowego po każdej ze stron. Tyle wychodzi przy założeniu, że krzesło będziemy odsuwać na około 60 centymetrów od stołu, co wydaje się być wartością minimalną. Z rachunków wychodzi, że stół z krzesłami dla czterech osób zajmie powierzchnię 2 na 1,1 metra kwadratowego.

Stół ST3 rozłożony

Stół ST3 rozłożony

A może stół okrągły?

Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą powierzchnią, lepszym rozwiązaniem wydaje się być stół z okrągłym blatem. Brak kantów sprawia, że znikają ograniczenia, które dotyczą stołów prostokątnych i kwadratowych. Mówiąc wprost, stoły okrągłe są bardziej ustawne.

Podstawową zaletą stołu okrągłego jest jego funkcjonalność. Dzięki sporej powierzchni sprawdzi się nie tylko podczas codziennych posiłków, ale i okazyjnych imprez. Do tego stoły okrągłe mogą być centralnym punktem pokoju, co czyni z niego mebel ozdobny.

Zalety okrągłych blatów docenią rodzice, którzy mają małe dzieci. Ciężko się w takiej sytuacji uderzyć o róg... Okrągły stół jest także symbolem porozumienia. Obrady „okrągłego stołu” doprowadziły w Polsce do upadku ustroju socjalistycznego. A dlaczego nie stół prostokątny? Bo przy stole okrągłym wszyscy są równi, a przy stole prostokątnym ci, którzy siedzą na krótkich bokach mogą być postrzegani jako wyróżnieni.

Stół okrągły rozkładany – pomysł idealny

Doskonałym wyborem jest Stół rozkładany ST17. W wersji złożonej blat jest okrągły i ma średnicę 100 centymetrów. Bez problemu zasiądą do niego cztery osoby. Razem z odsuniętymi krzesłami stół zajmie powierzchnię 3,8 metra kwadratowego, sam blat ma powierzchnię jedynie 0,78 metra kwadratowego.

Stół ST17 złożony

Stół ST17 złożony

Stół rozkładany ST17 ma ukrytą moc – trzy blaty po 50 centymetrów. Jeśli się go rozłoży, stół ma długość 2,5 metra. Może do niego swobodnie zasiąść 10 osób, w wersji mniej komfortowej nawet 12. Na co dzień po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Stół ST17 rozłożony

Stół ST17 rozłożony

Jaki stół wybrać?

Stół okrągły rozkładany wydaje się być idealny dla dużej rodziny. Trzeba pamiętać tylko o jego jednej wadzie – musi stać pośrodku pomieszczenia. Stół prostokątny można przysunąć na przykład do ściany.

Publikacja: czwartek, 01 marca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie