Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Porady Stoły rozkładane

Stoły rozkładane

06.08.2014

Na rynku można spotkać dwa rodzaje stołów. Są to stoły rozkładane i nierozkładane. Zarówno jeden, jak i drugi model ma swoich zwolenników.

Kształty blatów

Najbardziej popularnym kształtem blatu rozkładanego stołu jest prostokąt i to właśnie rozkładane stoły o prostokątnym blacie cieszą się największym powodzeniem. Świetnie prezentują się zarówno w salonie, jak i w jadalni czy kuchni. Obok nich mamy również rozkładane stoły kwadratowe i rozkładane stoły okrągłe. Tutaj po rozłożeniu okrągły blat zmienia się w owalny, a kwadratowy w prostokątny. Mimo że obydwa te modele nie cieszą się takim powodzeniem, jak rozkładane stoły prostokątne, to również warto zwrócić na nie uwagę, gdyż często owal i kwadrat lepiej pasują do konkretnego wystroju wnętrza, a przy blacie takiego stołu po jego rozłożeniu wcale nie zmieści się mniejsza liczba osób, niż przy prostokątnym stole. Stoły rozkładane mogą stać na czterech nogach lub w przypadku okrągłych stołów opierać się stabilnie na jednej nodze, która umieszczona będzie w centrum blatu. Oparcie na jednej nodze w przypadku owalnych stołów jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki temu wygoda siedzenia przy takim stole jest dużo większa.

Zestaw stół i krzesła ZT128. Zródło: batdom.pl

Zestaw stół i krzesła ZT128. Zródło: batdom.pl

Rodzaje stołów

Rozkładane stoły nie różnią się tylko kształtem blatu, ale również rodzajem swojego przeznaczenia. Część stołów od razu jest zaprojektowanych z myślą o salonach, część z myślą o jadalniach, a przeznaczeniem kolejnej części są kuchnie. Oczywiście na rynku można spotkać również całą gamę drewnianych stołów, które są uniwersalne i to ich nabywca sam może zdecydować, gdzie taki rozkładany stół wstawić. Kupując stół rozkładany warto zwrócić uwagę na tworzywa, z jakich jest on zrobiony. Ponieważ często na stole rozkładanym będzie stało dużo potraw na ciężkich półmiskach, to materiał, z którego zrobiony jest stół musi być trwały i niezwykle wytrzymały. Najczęściej stół można rozłożyć wysuwając spod spodu blatu kolejny blat lub rozsuwając blat i wkładając do środka specjalne wkładki. Warto rozłożony stół przykryć obrusem, który przykryje mało eleganckie przerwy pojawiające się na powierzchni blatu po jego rozłożeniu. Obecnie można na rynku spotkać stoły, których blat po rozłożeniu będzie dłuższy nawet o 4 metry.

Zestaw stół i krzesła ZT154. Zródło: batdom.pl

Zestaw stół i krzesła ZT154. Zródło: batdom.pl

Stół cateringowy – specjalny rodzaj rozkładanego stołu

Stół cateringowy zrobiony jest przeważnie ze sztucznego tworzywa o dobrej jakości. Jest lżejszy od stołu drewnianego, dlatego w prosty sposób można go przenosić, co czyni go stołem mobilnym. Ten model, mimo że jest lekki, jest również bardzo wytrzymały, a więc nie ma obaw, iż podczas ogrodowego przyjęcia nie wytrzyma on ciężaru ciężkich misek z sałatkami i mięsem. Stół cateringowy świetnie nadaje się właśnie na imprezy organizowane na świeżym powietrzu. Obecnie na rynku można kupić cały szereg stołów cateringowych, które mieszczą 8 – 10 osób. Taki stół bardzo szybko można również złożyć, spakować do bagażnika i przewieść np. na działkę, przez co jest on idealną propozycją dla osób lubiących odpoczynek na świeżym powietrzu czy też dla miłośników grillowania.

Krótkie podsumowanie

Obecnie można znaleźć różne rodzaje rozkładanych stołów, które zrobione są z rozmaitych tworzyw oraz mają różne kształty blatów. Mimo że najpopularniejsze nadal są prostokątne rozkładane stoły, to decydując się na zakup takiego mebla warto zwrócić uwagę również na kwadratowe i okrągłe rozkładane stoły, które w niczym nie są gorsze od tych prostokątnych, a ich kształt może dodać interesującego charakteru niejednemu wnętrzu.

Publikacja: środa, 06 sierpnia 2014r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Podłoga w salonie z płytek ceramicznych to dość kontrowersyjny pomysł. Sądzę, że ilu jest zwolenników tylu przeciwników tego pomysłu. Sprawdźmy za i przeciw Czytaj więcej »

Pielęgnacja mebli

Pielęgnacja mebli

Zakup nowych mebli to nie lada wydatek, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu musimy się upewnić czego szukamy. Ja dziś podpowiem jak dbać meble tak żeby im dodatkowo nie zaszkodzić. Czytaj więcej »

Meble dębowe – pielęgnacja

Meble dębowe – pielęgnacja

Żaden dom ani mieszkanie nie może obyć się bez mebli. Meble są niezbędne w każdym pomieszczeniu. Czytaj więcej »

Fornir

Fornir

Fornir to cienka warstwa płyty uzyskanej z ściętych pni drzew, układanych w kolejności. Dzięki tej dokładności rysunek słojów zachowuje spójność. Czytaj więcej »

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie