Na rynku można spotkać dwa rodzaje stołów. Są to stoły rozkładane i nierozkładane. Zarówno jeden, jak i drugi model ma swoich zwolenników.
Kształty blatów
Najbardziej popularnym kształtem blatu rozkładanego stołu jest prostokąt i to właśnie rozkładane stoły o prostokątnym blacie cieszą się największym powodzeniem. Świetnie prezentują się zarówno w salonie, jak i w jadalni czy kuchni. Obok nich mamy również rozkładane stoły kwadratowe i rozkładane stoły okrągłe. Tutaj po rozłożeniu okrągły blat zmienia się w owalny, a kwadratowy w prostokątny. Mimo że obydwa te modele nie cieszą się takim powodzeniem, jak rozkładane stoły prostokątne, to również warto zwrócić na nie uwagę, gdyż często owal i kwadrat lepiej pasują do konkretnego wystroju wnętrza, a przy blacie takiego stołu po jego rozłożeniu wcale nie zmieści się mniejsza liczba osób, niż przy prostokątnym stole. Stoły rozkładane mogą stać na czterech nogach lub w przypadku okrągłych stołów opierać się stabilnie na jednej nodze, która umieszczona będzie w centrum blatu. Oparcie na jednej nodze w przypadku owalnych stołów jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż dzięki temu wygoda siedzenia przy takim stole jest dużo większa.
Zestaw stół i krzesła ZT128. Zródło: batdom.pl
Rodzaje stołów
Rozkładane stoły nie różnią się tylko kształtem blatu, ale również rodzajem swojego przeznaczenia. Część stołów od razu jest zaprojektowanych z myślą o salonach, część z myślą o jadalniach, a przeznaczeniem kolejnej części są kuchnie. Oczywiście na rynku można spotkać również całą gamę drewnianych stołów, które są uniwersalne i to ich nabywca sam może zdecydować, gdzie taki rozkładany stół wstawić. Kupując stół rozkładany warto zwrócić uwagę na tworzywa, z jakich jest on zrobiony. Ponieważ często na stole rozkładanym będzie stało dużo potraw na ciężkich półmiskach, to materiał, z którego zrobiony jest stół musi być trwały i niezwykle wytrzymały. Najczęściej stół można rozłożyć wysuwając spod spodu blatu kolejny blat lub rozsuwając blat i wkładając do środka specjalne wkładki. Warto rozłożony stół przykryć obrusem, który przykryje mało eleganckie przerwy pojawiające się na powierzchni blatu po jego rozłożeniu. Obecnie można na rynku spotkać stoły, których blat po rozłożeniu będzie dłuższy nawet o 4 metry.
Zestaw stół i krzesła ZT154. Zródło: batdom.pl
Stół cateringowy – specjalny rodzaj rozkładanego stołu
Stół cateringowy zrobiony jest przeważnie ze sztucznego tworzywa o dobrej jakości. Jest lżejszy od stołu drewnianego, dlatego w prosty sposób można go przenosić, co czyni go stołem mobilnym. Ten model, mimo że jest lekki, jest również bardzo wytrzymały, a więc nie ma obaw, iż podczas ogrodowego przyjęcia nie wytrzyma on ciężaru ciężkich misek z sałatkami i mięsem. Stół cateringowy świetnie nadaje się właśnie na imprezy organizowane na świeżym powietrzu. Obecnie na rynku można kupić cały szereg stołów cateringowych, które mieszczą 8 – 10 osób. Taki stół bardzo szybko można również złożyć, spakować do bagażnika i przewieść np. na działkę, przez co jest on idealną propozycją dla osób lubiących odpoczynek na świeżym powietrzu czy też dla miłośników grillowania.
Krótkie podsumowanie
Obecnie można znaleźć różne rodzaje rozkładanych stołów, które zrobione są z rozmaitych tworzyw oraz mają różne kształty blatów. Mimo że najpopularniejsze nadal są prostokątne rozkładane stoły, to decydując się na zakup takiego mebla warto zwrócić uwagę również na kwadratowe i okrągłe rozkładane stoły, które w niczym nie są gorsze od tych prostokątnych, a ich kształt może dodać interesującego charakteru niejednemu wnętrzu.