Historia mebli nie jest aż tak wyczerpująca jak historia architektury, jednak jest o czym napisać
Meble towarzyszą nam od wieków, początkowo jako proste konstrukcje w których dziś ciężko się doszukać obecnych wzorów, po te wysadzone diamentami. Proste siedziska wykonane ze skóry to jedne z pierwszych siedzisk, jakie wymyślił człowiek. Jednak jest coś, co łączy te wszystkie nawet niepozorne konstrukcje mebli a mianowicie „drewno”.
Drewno
Od wieków ludzkość chcąc poprawić sobie komfort życia wymyśla coraz to nowsze wynalazki, robią nowe lepsze konstrukcje. Jednak jest coś, co pozostaje niezmienne: mowa tu o wykonywaniu mebli z drewna. Jak zdążyliście zauważyć drewno jest i będzie najlepszym materiałem, z którego można i nawet powinno się wykonywać meble.
Drewno jak żaden inny materiał doskonale nadaje się do wykonywania z niego mebli. Drewno nie tylko jest miłe w dotyku, korzystnie wpływa na ekosystem panujący w domu jest również dodatkowym elementem aranżacyjnym.
Wyobraźmy sobie mieszkanie czy dom, w którym w ogóle nie ma nic drewnianego albo drewno zostało zastąpione plastikiem czy metalem bbbrrrrrr na sam myśl robi się zimno. Drewno ma ta zaletę, że wprowadza do domu miły , przyjazny klimat miedzy innymi jest tak popularne.
Starożytność
Informacje na temat mebli w starożytności czerpiemy głównie z malowideł i mebli, które się zachowały. Meble, które się zachowały świadczą o tym, ze już w tym czasie kładziono nacisk na funkcjonalność i wysoki poziom wykonania. Meble, które w tym czasie były wykonywane były dopasowane do człowieka, krzesła miały wygięte oparcie i proste siedziska.
Starożytność. Zródło: blog.livebeautifully.pl
Krzesło
Pierwsze krzesło powstało w Egipcie, miało formę taboretu jak i krzesła z oparciem. Ponadto Egipcjanie jako pierwsi stworzyli coś na wzór dzisiejszych łóżek sypialnianych. Łoże składało się głównie z prostokątnej drewnianej ramy, na której były naciągnięte skórzane rzemienie. Zaraz za krzesłem i łożem najmodniejsze w Egipcie były skrzynie, które również były wykonywane z drewna.
Już w starożytności ludzkość kochała piękno i nietuzinkowość dlatego meble pokrywano złotem czy kością słoniową. Niestety takie meble były dostępne wyłącznie dla rodzin królewskich.
Średniowiecze
Tak samo jak w starożytności meble ze średniowiecza to nadal proste konstrukcje. W czasie wojen i podboju nie było czasu na pogłębianie sztuki rzemiosła widzimy to wyrazie w prostych formach mebli które się uchowały do dnia dzisiejszego. W średniowieczu meble byłby wykonywane głównie z dębu były to ciężkie toporne meble o masywnej budowie.
Średniowiecze. Zródło: www.podroze.pl
Popularne meble w średniowieczu to krzesła, skrzynie, ławy i stoły. Miały one dość prymitywną konstrukcję jednak bardzo łatwo można było je rozłożyć i przetransportować, co było ważne w tym okresie. Bardzo popularne były skrzynie, które wykonane z drewna dębowego a zawiasy z metalu. W przeciwieństwie do starożytności meble w średniowieczu były ozdabiane dodatkami marmuru i metalu. Niektóre meble dodatkowo były zdobione jedwabiem były to piękne wzory które pozywały się na dworach i zamkach.
Renesans
W renesansie tak samo jak w poprzednich epokach najpopularniejszym meblem były skrzynie. Skrzynie miały różne zastosowanie nie tylko do przechowywania kosztowności, skrzynie używano również jako siedzisko czy ławy. Wraz z upływem czasu skrzynie się zmieniały, zmieniał się ich kształt i zastosowanie. W taki właśnie sposób powstał pierwszy narożnik o nazwie „cassapanca”. Mebel ten stał się szybko popularny i reprezentacyjnym.
Renesans. Zródło: www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl
Kolejnym meblem, który powstał ze skrzyni a przynajmniej na jej wzór jest kredens. Kredens pełnił tą sama funkcje co skrzynie. Ówczesny kredens był niski i podłużny z zamykany za pomocą dwóch drzwiczkami z przodu. Kredens pełnił funkcje okazałego schowka, początkowo zdobiony był malowidłami w późniejszym czasie wraz z popularnością zmieniał swój wygląd.
Barok
Z końcem renesansu przyszedł czas na barok. Za centrum przemysłu meblarskiego w czasie baroku uważana jest Francja. Na wskutek króla Ludwika XIV Francja stała się kolebką artystyczna. W tym czasie powstały pięknie zdobione meble, które były popularne na dworach i pałacu królewskim.
Barok. Zródło: meble.swarzedz.pl
W okresie baroku meble można podzielić na dwie grupy, pierwsza to meble wykonywane na specjale zlecenie rodzin dworskich a drugie bardziej powszechne do użytku skromniejszych mieszkańców Francji.
W okresie baroku głównym motywem dekoracyjnym były motywy roślinne i kwiatowe. We wnętrzach dworskich skrzynie zostały na dobre zastąpione komodą. W późniejszym czasie niejaki Beraina na specjalne zlecenie króla opracował pierwszy model biurka. Biurko opierało się na ośmiu nogach.
Styl regencji
Styl ten to zapowiedz rokoko przyszedł do nas z Francji i w dużej mierze nawiązywał do baroku. Głównym i najważniejszym aspektem regencji była wygoda i komfort. W tym tez czasie meble przestały być tak masywne, zmieniały swój wygląd na lżejsze, zrezygnowano również ze scen wojennych na korzyść motywów roślinnych itd. Główna zaletą ówczesnych mebli była ich waga która ułatwiała przewóz mebli.
Regencji. Zródło: www.historiasztuki.com.pl regencji
Rokoko
Styl rokoko to przeciwieństwo baroku. W tym czasie meble które zaczęły się pojawiać miały wyróżniać się lekkością, kształtem. Meble z tego okresu są finezyjne jak i wyrafinowane. Styl rokoko przybył do Europy prosto z Frakcji a pokochali go zwłaszcza Bawarczycy , Australijczycy i oczywiście Polacy.
Rokoko. Zródło: www.meblestylowe.biz
Obecnie
Dziś meble cechują się prostota, duży nacisk kładziony jest na funkcjonalność niż na wzornictwo. Stąd też meble modułowe zyskały rzesze swoich zwolenników. Są proste nie zajmują dużo miejsca a do tego są pojemne. To samo można powiedzieć o stołach im skromniejszy - klasyczny kształt tym lepiej. Stół oczywiście musi być funkcjonalny dlatego bezwzględnie powinien być rozkładany. Jeżeli chodzi o krzesła to tu również zauważamy powrót do prostych klasycznych kształtów. Wniosek z tego taki ze szukamy mebli które maja być funkcjonalne i wygodne.
Nowoczesnosc. Zródło: http://www.homebook.pl/inspiracje/salon