Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Jak wybrać basen ogrodowy?

Jak wybrać basen ogrodowy?

27.07.2018

Kiedyś basen ogrodowy kojarzył się z luksusem. Dziś każdy może sobie na niego pozwolić. Oczywiście nie mamy na myśli basenów, wykładanych kaflami, ale te dmuchane, rozporowe i stelażowe.

Koszty budowy basenu stacjonarnego, znanego z filmów, jest bardzo wysoki. Zresztą pogoda w Polsce jest bardzo kapryśna, więc pytanie, czy jest sens budować coś, z czego będziemy korzystać trzy miesiące w roku. Co innego z basenami, o których piszemy poniżej. Dowiedz się, jak wybrać basen ogrodowy tak, by odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Jak wybrać basen ogrodowy?

Podczas upałów nawet niewielki basen przynosi ochłodę / źródło: MegaDyskont

Basen przenośny, bo o nim mowa, ma tę zaletę, że rozkłada się go jedynie na lato. Można go ustawić w dowolnym miejscu, byleby było równe. Wśród basenów przenośnych możemy wyróżnić kilka typów.

Baseny dmuchane. Najczęściej produkuje się je w niewielkich rozmiarach. Jest tani, idealnie nadaje się dla dzieci. Jego rozłożenie i złożenie trwa dosłownie kilka minut. Zaletami są niska cena, łatwość montażu i niewielkie gabaryty. Wady to... niewielkie gabaryty i fakt, że łatwo można go uszkodzić.

Baseny rozporowe. Bardzo często spotykane w przydomowych ogrodach. Ich najważniejszą zaletą jest to, że są pojemne. Największe konstrukcje mieszczą nawet kilkanaście osób. Inne zalety to: stosunkowo niska cena, wiele rozmiarów, niezła wytrzymałość i łatwość rozkładania/składania. Wady to mniejsza wytrzymałość (od stelażowego) i wyższa cena (od dmuchanego).

Baseny stelażowe. Najbardziej zaawansowane konstrukcje wśród basenów przenośnych. Ich ścianki wzmacniane są metalowym stelażem. Można je kupić w wielu wymiarach i kształtach. Pozostałe zalety to duża wytrzymałość i spora głębokość. Można w nich nawet nurkować. Wady to wysoka cena i dość skomplikowane rozkładanie i składanie.

Jakiej wielkości basen ogrodowy kupić?

Jaki basen ogrodowy kupić?

Baseny przenośne mogą mieć całkiem spore rozmiary / źródło: Arena

Zwykle większy znaczy lepszy, ale nie zawsze... Nie każdy dysponuje wielkim ogrodem i równie wielkim zasobem gotówki. A zatem jaki basen ogrodowy kupić? Basen mały sprawdzi się w niewielkich ogrodach. Najmniejsze z nich mają powierzchnię niewiele większą niż wanna – nie liczmy na to, że będzie w nim pływało dwunastu mężczyzn. Zaletami takiego rozwiązania są niska cena i koszty eksploatacji. Najczęściej wybierane są baseny średnie. Nie potrzeba na nie zbyt wiele miejsca, ale można swobodnie się kąpać. To udany kompromis. Duży basen wybiorą osoby z dużą działka i dużym portfelem. Należy też pamiętać, że utrzymanie takiego basenu kosztuje – trzeba kupić chemię basenową i podłączyć prąd do pomp.

Montaż basenu ogrodowego - jak to zrobić?

Podłoże pod basen ogrodowy należy przygotować. Najlepiej, jeśli dysponujemy równym trawnikiem lub, jeszcze lepiej, kilkoma metrami kwadratowymi drobnego piasku. Pod basenem należy rozłożyć matę. Pamiętajmy, że sztuczne tworzywo łatwo można przedziurawić. Nawet najmniejszy kamyczek pod dnem basenu będzie wyczuwalny. Najłatwiejszy jest montaż basenów ogrodowych dmuchanych. Pozostałe baseny – rozporowy i stelażowy – wymagają trochę „gimnastyki”. Ważne jest to, by basen napełnić w 80 procentach wodą. Zwykle producenci umieszczają w basenie specjalną miarkę. O basen, nawet rozkładany, trzeba dbać. Jak to robić, napiszemy w kolejnym wpisie. A tymczasem dowiedz się, jak dbać o trawę w czasie suszy czy jak zaplanować taras z desek kompozytowych.

Publikacja: piątek, 27 lipca 2018r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie