Od 22.04-04.05 sklep stacjonarny będzie nieczynny. Sklep internetowy będzie działał bez zmian. Zapraszamy do zakupów online!

Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Porady Porównanie zalet i wad stołów rozkładanych i nierozkładanych

Porównanie zalet i wad stołów rozkładanych i nierozkładanych

06.08.2014

Czym się różnią stoły rozkładane od nierozkładanych? Jaki stół lepszy: rozkładany czy nierozkładany? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

Stół to mebel, który najbardziej kojarzy się ze spotkaniem dwojga lub większej liczby osób. Przy stole spożywa się wspólnie posiłki, rozwiązuje rodzinne problemy, a także po prostu siedzi i miło spędza czas w gronie najbliższych lub na spotkaniach z przyjaciółmi. Wybierając stół do domu, warto zastanowić się, ile krzeseł chcemy i potrzebujemy przy nim ustawić. Niektórym rodzinom wystarczy niewielkich rozmiarów stół, który pomieści tylko najbliższych, a w innych domach zawsze są goście, dla których trzeba przy stole dostawiać krzesła. Te drugie domy z pewnością potrzebują stołu z możliwością rozłożenia, a tym pierwszym wystarczy stół z nierozkładalnym blatem. Jeśli Ty jednak wahasz się, jaki stół wybrać, to poniżej znajdziesz krótkie porównanie obu modeli.

Stół rozkładany ST13. Zródło: batdom.pl

Stół rozkładany ST13. Zródło: batdom.pl

Stół nierozkładalny – niewielki rozmiar w zamian za jednolitą strukturę blatu

Ten model jest idealny do pomieszczeń o niewielkim rozmiarze, w których choćbyśmy bardzo chcieli rozkładany stół z pewnością się nie zmieści. Poza tym, że można wstawić go praktycznie do każdego wnętrza, to jego kolejną zaletą jest jednolita struktura blatu, która elegancko prezentuje się nawet wtedy, kiedy nie jest zakryta obrusem. Na blacie nie ma żadnych przerw i dzięki temu stół cały czas świetnie wygląda, a w przerwy nie wpadają żadne okruszki. W dodatku taki mebel można w bardzo łatwy sposób przenieść i nie trzeba wołać do pomocy sąsiadów;). To, jeśli chodzi o zalety stołu nierozkładanego. Ma on niestety również wady. Największą z nich jest nieduża wielkość blatu, która sprawia, że przy takim stole może usiąść jedynie ograniczona liczba osób i nie ma żadnej możliwości, aby to zmienić. Poza tym na stole zmieści się również ograniczona liczba potraw, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla smakoszy, którzy lubią podczas jednego posiedzenia delektować się wieloma daniami.

Stół rozkładany – miejsce dla każdego w zamian za przerwy w blacie

Taki stół idealnie sprawdzi się jako mebel salonowy lub element wyposażenia jadalni. Złożony nie zajmuje dużo miejsca, a w każdej chwili można go rozłożyć, tak aby zrobić tym samym miejsce dla dodatkowych krzeseł. To jest właśnie największą zaletą rozkładanego blatu. Na co dzień jest niewielki, a kiedy trzeba zamienia się w potężnych rozmiarów mebel, przy którym swoje miejsce znajdzie nawet kilkanaście osób, a każda z potraw będzie odpowiednio wyeksponowana. Taki mebel polecić można każdemu miłośnikowi funkcjonalnych mebli. Jeśli chodzi o wady rozkładanego stołu to są dwie. Po pierwsze, po rozłożeniu w blacie pojawia się przerwa, która odbiera stołowi nieco elegancji, a po drugie rozłożony stół ciężko jest przenieść, gdyż chwytanie w tym momencie za blat może być niebezpieczne i narazić mechanizm, który służy do rozkładania blatu, na zepsucie. Jednak te dwie wady z pewnością nie dyskwalifikują rozkładanego stołu jako praktycznego i atrakcyjnego elementu wyposażenia wnętrza. Blat zawsze można przykryć obrusem, a stół można przenosić, kiedy ten jest złożony.

Stół rozkładany ST13. Zródło: batdom.pl

Stół rozkładany ST13. Zródło: batdom.pl

Wnioski

Szukając odpowiedniego stołu do domu można więc albo wybrać model rozkładany, albo zdecydować się na stół nierozkładalny. Na początku zawsze należy sprawdzić, ile miejsca można w mieszkaniu przeznaczyć na ten mebel i stwierdzić, ile osób będzie przy zakupionym stole siedziało. Po tych wnioskach decyzja o zakupie konkretnego modelu stołu na pewno będzie prostsza, a wskazówki znajdujące się powyżej na pewno pomogą ją podjąć. Jeśli jednak miejsca w domu jest wystarczająco dużo, to warto pamiętać również o tym, że rozkładany stół zawsze można złożyć, a nierozkładany zawsze pozostanie taki sam, więc może jednak warto zdecydować się na stół, który z okrągłego zmienia się w owalny, a z kwadratowego zmienia się w prostokątny.

Publikacja: środa, 06 sierpnia 2014r.

Najnowsze wpisy

Jak dbać o tapicerkę?

Jak dbać o tapicerkę?

Skóra tapicerska wymaga specjalnej pielęgnacji. Poznaj sposoby na czystą i zadbaną tapicerkę Czytaj więcej »

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnie w stylu glamour - jak ją zaaranżować?

Jadalnia to centrum każdego domu. To właśnie tam spotyka się cała rodzina, jedząc, rozmawiając i po prostu spędzając ze sobą czas. Marzysz o tym, aby zaaranżować tę przestrzeń w taki sposób, by była elegancka, luksusowa i przytulna jednocześnie? W takim razie postaw na jadalnię w stylu glamour! Czytaj więcej »

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Jadalnia w stylu loft - jak ją zaaranżować?

Mimo że styl loft kojarzy się z surowością i chłodem starych przemysłowych fabryk, coraz więcej osób decyduje się urządzić swoje mieszkanie właśnie w taki sposób. Czym urzeka nas nowoczesny styl industrialny i dlaczego jadalnia zaaranżowana właśnie w taki sposób to świetny pomysł? Już wyjaśniamy! Czytaj więcej »

Podobne wpisy na blogu

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Podłoga w salonie z płytek ceramicznych to dość kontrowersyjny pomysł. Sądzę, że ilu jest zwolenników tylu przeciwników tego pomysłu. Sprawdźmy za i przeciw Czytaj więcej »

Pielęgnacja mebli

Pielęgnacja mebli

Zakup nowych mebli to nie lada wydatek, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu musimy się upewnić czego szukamy. Ja dziś podpowiem jak dbać meble tak żeby im dodatkowo nie zaszkodzić. Czytaj więcej »

Meble dębowe – pielęgnacja

Meble dębowe – pielęgnacja

Żaden dom ani mieszkanie nie może obyć się bez mebli. Meble są niezbędne w każdym pomieszczeniu. Czytaj więcej »

Fornir

Fornir

Fornir to cienka warstwa płyty uzyskanej z ściętych pni drzew, układanych w kolejności. Dzięki tej dokładności rysunek słojów zachowuje spójność. Czytaj więcej »

Kanały płatności DotPay
Informacje o projekcie Informacje o projekcie