Dlaczego ubieramy choinkę? - BatDom.pl
Jesteś tutaj: Strona głównaBlog Porady Dlaczego ubieramy choinkę?
  • Raty 0 procent w CreditAgricole tylko do końca maja
  • Raty 0 procent - korzystny zakup mebli!

Dlaczego ubieramy choinkę?

19.12.2014

Nikt sobie chyba nie wyobraża świąt Bożego Narodzenia bez świątecznego drzewka

Nawet wtedy, gdy rezygnujemy z tradycyjnego świątecznego drzewka zastępujemy je innymi dekoracjami. Dzięki temu w okresie świątecznym nasz dom zmienia się, czasem nawet nie do poznania J. Jest to wyjątkowy czas szczególnie dla dzieci, które z utęsknieniem czekają na prezenty pod choinką. Ubierając w tym roku świąteczne drzewko zaczęłam się zastanawiać skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki.

Dlaczego ubieramy choinkę? Zródło: tradycyjnekolory

Dlaczego ubieramy choinkę? Zródło: tradycyjnekolory

Choinki nie zawsze były symbolem świąt Bożego Narodzenia. Jeszcze w czasach przedchrześcijańskich w starożytnym Rzymie ówcześni Rzymianie czcili zielone drzewko, które było symbolem życia, płodności, odradzania się i trwania. Prawdopodobnie drzewko to również było ozdabiane. Szukając informacji na temat choinki znalazłam wzmiankę o tym, że z owego drzewa wyciosano krzyż Chrystusa i stąd miał się wziąć zwyczaj ustrajania choinek. Jest to oczywiście fragment legendy, której w żaden sposób nie można uwiarygodnić.

Pierwszy wiarygodny zapis o pojawieniu się przyozdobionej choinki pochodzi z roku 1419. Miał on miejsce w Bractwie Czeladników Piekarskich z Fryburga w szpitalu Św. Ducha właśnie w czasie świąt Bożego Narodzenia. Owa choinka miała być ozdobiona piernikami, płatkami, owocami a nawet dekoracjami wykonanymi z papieru.

Dlaczego ubieramy choinkę? Zródło:arch.blox.pl

Dlaczego ubieramy choinkę? Zródło:arch.blox.pl

Pierwszym miłośnikiem i zwolennikiem choinek był Martin Luther mieszkaniec Niemiec. Był chyba na tyle przekonujący, że zwyczaj ten szybko rozprzestrzenił się w protestanckich Niemczech. Stamtąd zwyczaj a raczej moda w tamtym okresie powędrował błyskawicznie do Austrii i do innych krajów europejskich. Do Polski zwyczaj ten zawitał stosunkowo późno, bo dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowa moda na choinki w domu objęła miasta w późniejszym czasie dotarła i na wieś.

Kościół Rzymsko-Katolicki początkowo był przeciwny jednak gdy moda na drzewka świąteczne rozprzestrzeniła się nie miał innego wyjścia jak nadać choince znaczenia chrześcijańskiego. Tak tez choinka ma symbolizować drzewo z którego Adam i Ewa zerwali jabłko.

Współczesna choinka

Dlaczego ubieramy choinkę? Zródło:dom.forto.pl

Dlaczego ubieramy choinkę? Zródło:dom.forto.pl

Współczesne choinki nie są już tak symboliczne jak kiedyś, dziś drzewko świąteczne to głownie ozdoba, na którym zawieszamy babki świąteczne. Jednak by utrzymać tradycje na każdym drzewku nie może zabraknąć gwiazdy Betlejewskiej.

Źródło: batdom.pl

Podobne wpisy na blogu

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Posadzka w salonie z płytek ceramicznych

Podłoga w salonie z płytek ceramicznych to dość kontrowersyjny pomysł. Sądzę, że ilu jest zwolenników tylu przeciwników tego pomysłu. Sprawdźmy za i przeciw Czytaj więcej »

Pielęgnacja mebli

Pielęgnacja mebli

Zakup nowych mebli to nie lada wydatek, dlatego zanim wybierzemy się do sklepu musimy się upewnić czego szukamy. Ja dziś podpowiem jak dbać meble tak żeby im dodatkowo nie zaszkodzić. Czytaj więcej »

Meble dębowe – pielęgnacja

Meble dębowe – pielęgnacja

Żaden dom ani mieszkanie nie może obyć się bez mebli. Meble są niezbędne w każdym pomieszczeniu. Czytaj więcej »

Fornir

Fornir

Fornir to cienka warstwa płyty uzyskanej z ściętych pni drzew, układanych w kolejności. Dzięki tej dokładności rysunek słojów zachowuje spójność. Czytaj więcej »

Opinie klientów
Bardzo dobry!
4,9
667 opinii
Kanały płatności DotPay